400 (!) авіабомб за тиждень: як росія стирає з лиця землі прикордонні громади на Сумщині
Три тижні під ударами авіабомб виживає Краснопільська громада на Сумщині. Кордон.Медіа сьогодні побували у селищі, аби показати, як змінилося Краснопілля. росіяни щодня скидають на прикордонне селище десятки авіабомб, атакують дронами й артилерією.

Тут розбиті будівлі селищної ради, ліцею, лікарні, «Укртелекому» та Центру дитячої творчості. Під ворожими ударами також приватні будинки. Вже майже місяць із Краснопілля триває евакуація населення. Люди продовжують виїжджати з громади.
Сьогодні також оголосили обовʼязкову евакуацію з села Самотоївка.
Детальніше дивіться у нашому відео.
Кордон.Медіа були у Краснопіллі два тижні тому, і, навіть порівняно з попереднім разом, бачимо зараз набагато більше руйнувань.
На одній з вулиць розбите практично все – і приватні будинки, і п’ятиповерхівка. Уламки шиферу, цегли, заліза з дахів та з парканів лежать повсюди, навіть на дорозі.

Людей тут дуже мало. Кордон.Медіа зустріли одного чоловіка, який якраз вантажив свої речі, тож нам вдалося трохи поспілкуватися.
Пан Юрій розповів, що вони з родиною вже виїхали, але зараз він повернувся, щоб взяти хоча б щось з необхідного. Хата чоловіка також зазнала пошкоджень: вікна вибиті, дах підняло, замки у дверях повиривало.

Термінова евакуація з Краснопілля та громади триває вже третій тиждень поспіль. Упродовж перших тижнів потік бажаючих виїхати був доволі великим. Зараз їх менше, але це тому, що людей вже залишилося тут небагато.
Наразі відомо, що в Краснопіллі лишається близько 100 жителів, а виїхали за оці останні кілька тижнів понад 2000 людей. Також триває евакуація з Краснопільської громади.

Перед Будинком культури – величезна вирва. Минулого разу, коли ми тут були, все було задимлене після прильотів ворожих шахедів. Після того росіяни скинули на будівлю ще 5 КАБів, тож зруйноване практично все.
Постраждали не лише будівлі: від багаторічних високих красунь-ялин, які росли неподалік, наразі лишилися тільки обдерті стовбури і купа гілок на землі.

Загалом у Краснопіллі не залишилося жодної вцілілої адмінбудівлі. Селищна рада та усі сервіси переїхали до Сум, так само, як і більшість мешканців.

Чи хочуть люди повернутися додому? Звісно, хочуть. Але авіаційні атаки на Краснопілля продовжуються, і руйнувань з кожним днем стає все більше. Наразі тут розбиті не те що окремі будинки, а цілі вулиці.
Суттєвих руйнувань зазнав і Краснопільський торговий центр. Минулого разу, коли тут працювала наша знімальна група, ми ще застали його принаймні з цілим фасадом. Зараз же він практично знищений – це наслідки прямого влучання КАБ.

Також вже немає у Краснопіллі школи: її росіяни знищують з особливою методичністю та цинізмом. Наразі від одного з кращих навчальних закладів Сумського району не залишилося вже практично нічого.

Серед розбитих будинків та уламків каміння бігають собаки у пошуках бодай якоїсь їжі. У селищі бачимо багато обірваних дротів, а це – свідчення того, що світла немає якщо не у всьому Краснопіллі, то принаймні на деяких вулицях: через небезпеку ремонтні бригади енергетиків сюди просто не доїжджають. У деяких місцях чутно, як гудять генератори.
На таку руїну Краснопілля перетворилося буквально за три останніх тижні, коли росіяни почали особливо жорстоко крити селище КАБами.

Та попри все життя тут остаточно не завмерло. Пан Яків, один з місцевих мешканців, розповів нам, що його дружина наразі в евакуації, в Сумах. Сам же чоловік приїхав додому, щоб забрати деякі речі, продукти, а також – щоб посадити картоплю. Говорить, що постійно тут не живе, але навідується частенько.
«Поки хата буде ціла, буду їздити, – говорить Яків. – Ну, а далі видно буде…»

Ані світла, ні газу, ні води у будинку Якова вже немає, та це чоловіка не зупиняє:
«У мене лампа є гасова, то увечері її запалю, а ще – газовий балон. І вода он стоїть купована».
Лікарня у селищі також розбита: у ніч на 19 березня по медзакладу росіяни вдарили 6-ма шахедами. Відтоді лікарня не працює, що можна було вивезти – вивезли, пацієнтів перевели в інші лікарні Сум та області, а колективу довелося йти у вимушену відпустку без збереження заробітної плати.

Такою наразі є ситуація, і, чи буде куди повертатися людям, поки що сказати неможливо. Селище практично безлюдне, залишилося хіба що декілька мешканців, як-от пан Яків, які налаштовані бути вдома попри все, допоки їхні оселі залишаються цілими.
Напевне, тим з місцевих, хто має власні транспортні засоби, трохи легше, бо можна, наприклад, проїхати в Суми чи де-інде, купити собі води, продуктів тощо.

Під час цієї поїздки ми намагалися максимально познімати те, що бачили з вікна своєї автівки, щоб показати, що робиться в селищі, та як виглядають вулиці. Можливо, хтось впізнає на цих кадрах свої будинки, якісь рідні місця.











Читайте також:
«З надією, що повернемось»: із Краснопілля евакуювали газету «Перемога»
Розбиті хати, порожні вулиці і руїни хлібзаводу: росіяни цілеспрямовано знищують Краснопілля
Мешканців Краснопілля та ще 18 населених пунктів громади просять евакуюватися
росіяни двічі вдарили з авіації по центру Краснопілля: є поранені, пошкоджена школа і будинки