Дітей на Сумщині евакуюють примусово: куди везуть та що буде з батьками, котрі не хочуть їхати?
Примусова евакуація дітей триває на Сумщині. Малечу разом із їхніми батьками вивозять з небезпечного прикордоння.
Аби це зробити, залучають поліцію, адже доїхати у 5-кілометрову зону поблизу російського кордону не так вже й просто. Особливо після того, як росіяни почали скидати FPV-дрони на цивільні автівки.
В яких умовах відбувається евакуація, Кордон.Медіа перевірили на собі. Дивіться деталі у відео.
Разом з екіпажем «Білих янголів» воєнкори Кордон.Медіа їдуть у село Мезенівка Краснопільської громади, розташоване у 5-кілометровій зоні поблизу російського кордону. Від вересня цього року звідти оголошена примусова евакуація дітей.
Вивозять останню родину з дітьми: це мама та двоє її діток.
Спецідрозділ «Білий янгол» працює на Сумщині з вересня 2024 року.
«У мене три групи, три автомобілі-бронекапсули, і ми працюємо по всій території прикордоння Сумщини. Роботу ускладнюють дрони, з якими дуже важко боротися», – розповідає Артур Кряж, командир спецпідрозділу.
В руках у поліцейського пищить якийсь прилад: це детектор дронів, який показує, що зараз у цьому районі літає безпілотник Mavic.
«Ми бачимо приблизну відстань, і якщо він наближається до нас, то потрібно вже вживати заходів безпеки – чи маскуватися, чи під дерева заїжджати», – розповідає правоохоронець.
Евакуацію, яка, власне, зараз відбувається, оголосила Сумська обласна військова адміністрація із початку вересня цього року. Стосується вона 90 населених пунктів Сумського району та 11 сіл Конотопського району. Проводиться з населених пунктів, які найбільше обстрілюються.
Це вже примусова евакуація дітей, тобто, якщо батьки не погоджуються вивозити дітей із небезпечної зони, то їх будуть вилучати у судовому порядку.
Але поки що, за інформацією Сумської обласної військової адміністрації, таких випадків не було, тому що самі батьки зацікавлені в тому, щоб діти були у безпечному середовищі.
Як відбувається евакуація?
Спочатку «Білі янголи» їдуть до людей, щоб поговорити, з’ясувати на місці ситуацію, в якій опинилася родина. Далі люди, які планують евакуюватися, домовляються про дату і час, і тоді їх вивозять.
«Є сім’ї, до яких ми приїжджаємо і три, і чотири рази, – намагаємося пояснювати, що це зробити необхідно. Люди не хочуть покидати свої домівки, аж поки все це (війна – ред.) не приходить дуже близько до них», – говорить Артур Кряж.
За словами командира спецпідрозділу, найбільше дітей залишилось у Середино-Будській громаді.
Бронеавтомобіль зупиняється: приїхали. На «Білих янголів» тут, у своєму дворі, вже чекає мама з двома дітьми. На малечу надівають спеціальні дитячі бронежилети й каски.
Пані Валентина говорить, що розуміє, що це потрібно для безпеки дітей, але виїжджати зовсім не хоче, бо залишає вдома хвору на епілепсію матір та брата з інвалідністю. До того ж тут у родини своя городина – помідори, картопля. Жінка хвилюється, чи вистачить їй коштів, щоб жити не вдома.
Розповідає, що раніше вони вже виїжджали з села до Сум, але повернулися, бо треба було доглядати хвору матір. Та й в евакуації не відчувала, що вони у повній безпеці:
«Дітей на вулицю не випускала, бо в Сумах теж страшно, бахкає…»
«Білі янголи» бронеавтомобілем вивезли родину з небезпечної зони, а далі, до Сум, їх вже доправлять транспортом селищної ради.
«Чи надовго їдемо? Сподіваємося на хороше, що навесні повернемося додому», – каже пані Валентина.
А наразі родині доведеться жити в одному з сумських гуртожитків. Про те, як вони там живуть на новому місці, Кордон.Медіа покаже вам у наступних репортажах. Слідкуйте за анонсами.
Читайте також:
З Есманьської громади евакуювалося понад 1,5 тисячі людей
Вже вдруге росіяни зруйнували житло родини з Великої Писарівки