НОВИНИ

Перша підземна школа на Сумщині: як обладнана та що про це думають батьки?

Любов Сітак

16 Лют 2025

Скопіювати посилання

У січні на Сумщині завершили будівництво першої в області підземної школи.

Розташували школу на території однієї з громад Охтирського району. Коштує вона 31 млн гривень, а вміщає максимум 295 людей. Також протирадіаційне укриття має подвійне призначення, тобто в ньому можуть перебувати як діти, так і жителі громади під час повітряної тривоги.

Тож який вигляд має школа зсередини, дивіться у відео.

Будують такі підземні школи в першу чергу для того, аби наші діти могли навчатися очно або за змішаною формою.

То який же вигляд має перша підземна школа в Сумській області?

Для перших і других класів тут передбачені окремі кабінети, а більш старші учні навчаються в одному приміщенні, розділеному на секції. У кожній з таких секцій є дошка, столи, лавки, накриті покривалами.

Перша підземна школа на Сумщині

Підземна школа може вмістити максимум 295 учнів. У цьому навчальному закладі навчається 220 дітей, тому можемо зробити висновок, що, якщо навіть абсолютно всі діти прийдуть сюди, то вони тут помістяться.

Скільки коштує така школа?

Конкретно ця коштує 31 млн грн, де 29,5 млн виділили з державного бюджету і 1,5 млн грн – з бюджету громади.

Крім приміщень для навчання, тут також є кабінет медичної сестри, окрема кімната для зберігання продовольства, туалети, а також роздягальня для дітей. Всередині доволі тепло – 20°С, є вентиляція, а також Wi-Fi.

Перша підземна школа на Сумщині

Сходи обладнані пандусами, а двері – спеціальними важелями, які дозволяють закривати їх дуже щільно, адже це укриття – протирадіаційне.

У чому особливість протирадіаційного укриття?

Таке укриття захищає людей від радіаційного випромінювання у разі застосування ядерної зброї. Його головна особливість – товсті бетонні стіни, перекриття та герметизація, які зменшують випромінювання всередину. Від звичайного укриття, яке здебільшого захищає від уламків і вибухової хвилі, протирадіаційне відрізняється тим, що має кращу ізоляцію та систему фільтрації повітря. Усередині обов’язково має бути запас води, їжі, вентиляція та санвузол.

Перша підземна школа на Сумщині

Щоб таке укриття відповідало стандартам, важливо, щоб його глибина, товщина стін і матеріали забезпечували достатній рівень захисту, а система фільтрації очищувала повітря від радіаційних частинок. Якщо всі ці критерії дотримані, то укриття дійсно здатне зберегти життя у випадку радіаційної небезпеки.

Перша підземна школа на Сумщині

Що про новозбудовану школу думають батьки?

«Те, що побудували таку школу, – це гарно, але ж все одно страшно. Воно ж може прилетіти просто туди, прямо в те місце, де бомбосховище», – каже Інна, мама учня місцевої школи.

Син пані Інни навчається у першому класі. Жінка говорить, що для того, аби дитина мала можливість ходити до школи, батьки мають підписати згоду на відвідування, а без неї дитину до школи просто не пустять.

«У нашому класі всі дітки ходять до школи», – каже Інна.

Перша підземна школа на Сумщині

Пані Світлана, місцева жителька, розповідає, що її дитина навчається за змішаною формою: і в школі, і вдома онлайн.

На питання, чи вважає вона відвідування школи безпечним, жінка каже, що безпечних місць під час повітряної тривоги у нашому регіоні немає взагалі:

«А хіба вдома зараз безпечно? Прилетіти може будь-куди».

За її словами, доньці подобається ходити до школи набагато більше, аніж навчатися онлайн.

Перша підземна школа на Сумщині

Скільки підземних шкіл заплановано та вже побудовано на Сумщині?

«У минулому році на Сумщині реалізовувалося 6 таких проєктів, – говорить директорка департаменту освіти і науки Сумської ОВА Вікторія Гробова. – У цьому році продовжуються ще 9 проєктів. Але будівництво може тривати і не один рік, в залежності від того, яка це ділянка, які роботи, і від погодних умов багато що залежить».

Чиновниця зазначає, що є різні джерела фінансування подібних проєктів. Є такі, що фінансуються тільки з державного бюджету. Є ті, які фінансують міжнародні організації, і є проєкти, які фінансують тільки органи місцевого самоврядування.

Перша підземна школа на Сумщині

«Ще раз наголошую: це не просто скласти дві цеглинки, це – складні будівельні конструкції, які вимагають часу й інженерних знань, щоб використовувати таку споруду в подальшому було безпечно», – говорить Вікторія Гробова.

Таких повністю збудованих підземних шкіл наразі в Сумській області три. Ось ця – в Охтирському районі, інша – в Шосткинському, а також ще одна – в Сумському.

Триває будівництво й інших укриттів, а взагалі на 2025 рік за програмою президента заплановано побудувати в Сумській області до 10 протирадіаційних укриттів.

Читайте також:

Перевірка «чистоти» укриттів у Сумах закінчилася викликом «швидкої» та поліції

На третій рік повномасштабної війни згадали про кібербезпеку: Сумська ОВА оновила сайт

З прикордоння Сумщини вивезли всіх дітей

Медіа про Сумщину: показуємо сьогодні те, що завтра стане історією

Медіа про людей і території на межі цивілізації