Що вкрали росіяни з музею під час окупації Тростянця?
Проєкт “Стіни” на Кордон.Медіа — про зруйновані чи пошкоджені росіянами споруди в області: школи, садочки та пам’ятки архітектури Сумщини.
Першим обʼєктом нашого проєкту стала садиба Леопольда Кеніга у Тростянці.
13 березня 2022 року біля неї розірвався ворожий артснаряд. Вибухова хвиля пошкодила будівлю як зовні, так і зсередини.
На фасадах садиби нині залишаються сліди від уламків снарядів. У приміщенні музею пошкоджені унікальні двері XVIII та шафа XIX століть. А стілець, на якому Леопольд Кеніг сидів, приймаючи своїх гостей, повністю знищений.
Леопольд Кеніг для Тростянця — це постать такого ж масштабу, як Харитоненко для Сум, – говорить історик Євген Мурза. – У Тростянці він побудував лікарню, багато інших споруд.І цей будинок — це не просто будівля: це історія міста, історія людини, вона зберігає в собі відбиток того часу.
Через мародерство музей втратив близько 100 предметів старовини. Це колекція монет, бронзові письмові приладдя, срібний посуд тощо.
Садибу збудували у 1762 році. Спочатку вона належала родині Надаржинських, а в кінці 1874 року її купив мільйонер Леопольд Кеніг – етнічний німець, який займався виробництвом цукру. Останнім власником маєтку у 1917 році став син Леопольда Юлій. Він побудував другий поверх будинку і додав елементи «бароко» в його стиль.
Більше про історію садиби, а також про те, як вона виглядає сьогодні, дивіться у нашому відео.
Фото: Садиба Л.Є.Кеніга, м. Тростянець. Архітектурна пам’ятка. Пошкоджена внаслідок розриву ворожого артснаряду 13 березня 2022 року.
Дивіться також:
«Книги горіли ще два дні» – в окупацію Тростянець втратив унікальну бібліотеку
Коли відновлять розбомблений росіянами музей в Охтирці?
Окупували “Круглий Двір” і використовували як оборонну фортецю