НОВИНИ

Самозахист чи злочин? На Сумщині судять чоловіка, який під час окупації виготовляв зброю

Олеся Боровик

5 Лип 2024

Скопіювати посилання

Виготовляв зброю для самозахисту під час повномасштабного вторгнення, а тепер може потрапити за ґрати.

Кордон.Медіа вирішили розібратися в одній кримінальній справі: йдеться про жителя Тростянецької громади Віталія Куколя.

Як стверджує сам чоловік, він виготовляв зброю під час повномасштабного вторгнення для самозахисту та для того, щоб не пустити росіян у своє село Кам’янка.

Натомість прокурори апелюють до того, що чоловік вчасно не здав цю нелегальну зброю правоохоронцям.

Самозахист чи злочин
Віталій Куколь

Справою зацікавився  уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Щоб розібратися в деталях цієї справи, знімальна група Кордон.Медіа поїхала у Кам’янку.

«Коли почалося вторгнення, я побіг до воєнкомату. Спочатку, звісно, сім’ю вивіз у безпечне місце. Поліція вже закрита була, хоч вони й говорять, мовляв, ми там сиділи. Не бачив я їх там (а може, мені просто очі повилазили…). У моєму військовому квитку записано, що маю прийти, як отримаю повістку, але я повістки не чекав. Ото й побіг у воєнкомат. А там якраз евакуація якась завершується, останні папки у бусіки пхають – і поїхали… Ми з хлопцями організували тоді самооборону, патрулювання», – розповідає Віталій.

Дорога, яку показує Віталій, веде до села Кам’янка. Воно поруч з містом Тростянець, окупованим росіянами вже у перші дні вторгнення.

Самозахист чи злочин

Віталій каже, що думав, якщо йтиме колона ворожої техніки, саме тут, на цій дорозі, – ідеальне місце, де їх можна зупинити.

«У мене вже тоді був налагоджений зв’язок з 93-ю бригадою. Вони знали, якщо злітає в небо зелена ракета, значить, я тут шандарахнув. А далі отим ярком я мав тікати, бо сюди хлопці вгатили б з артилерії. У мене тут фугаси були закладені, вибухівка, залито напалмом», – розповідає чоловік про тодішній план дій.
Самозахист чи злочин

Говорить, що знає про те, що виготовлення напалму заборонене, але на той час йому було все одно, чим вбивати ворогів.

Про те, звідки ж Віталій знає, як виготовляти вибухівку, розповіла його мама. Каже, що син з дитинства цікавився цими питаннями, навіть саморобну ракету намагався змайструвати.

«Мені в аптеці кажуть, що він увесь марганець скупив. А він і говорить: хочу зробити і дізнатися, вдасться чи ні», – розповідає пані Галина.
Самозахист чи злочин
Галина Куколь, мама Віталія

Ту саморобну вибухівку, встановлену Віталієм обабіч дороги на Кам’янку, так і не довелося використати, бо росіяни не пішли тим шляхом.

Від того часу минуло майже два роки, а цієї зими до Віталія з обшуком вночі навідалися правоохоронці.

«Повезли серед ночі мене до райвідділу, стали питати, чи маю я рушницю. Кажу: та звісно, є. Ви що, не могли сказати, я б її сам вам привіз, навіщо ж серед ночі!», – обурюється Віталій.

За словами чоловіка, тієї ж ночі у село приїхали поліцейські, вибухотехніки, кінологи зі службовими собаками. Запевняє: те, що він всю вибухівку здав добровільно, зафіксоване на поліцейських камерах.

Читайте також: Що вкрали росіяни з музею під час окупації Тростянця?

Віддав, але не все, переконують у прокуратурі. До того ж, за інформацією правоохоронців, Віталій до цього вже мав 6 судимостей за виготовлення та зберігання зброї.

«Під час санкціонованого обшуку у січні 2024 року виявили гвинтівку, два пістолети, а також 1 кг 250 г пороху, який він зберігав у себе вдома з 2021 року», – говорить прокурор Олександр Язиков.

Віталій каже, що зброю, дійсно, зберігав, але вона вже була у дуже поганому стані:

«У лісі я той самопал знайшов. Гниле-гниле, така палка, а до неї примотана ізоляційною стрічкою трубка… Ну, може, колись воно й було хороше, але в тому вигляді, в якому вони у мене то все забрали, з його не те, що стріляли, – взагалі використовувати не можна».

Читайте також: Сумський кошмар російських окупантів

Те, що у чоловіків з місцевої самооборони була нелегальна зброя, підтверджує і староста села Кам’янка Микола Студінський, але зауважує, що одразу після деокупації її здали до поліції.

«У людей тоді різна зброя була, як могли, захищали себе і громаду, взагалі нашу державу. Після деокупації цю зброю ми всі здали правоохоронцям. Приїхали з відділу поліції з Тростянця, і ми все здали добровільно.
На мою думку, у той час неважливо було, що за зброя, –  і коктейлі Молотова виготовляли, і вибухові речовини всі використовували для свого захисту. Звинувачувати людину, що вона виготовляла те все для збуту, на мою думку, нелогічно. Бо все робилося тоді для захисту села», – говорить пан Микола.

Справа Віталія набула розголосу, і нею зацікавився омбудсмен Дмитро Лубінець.  Він пообіцяв розібратися в деталях.

Наступне судове засідання у справі Віталія відбудеться 22 серпня. Якщо суд все ж визначить  чоловіка винним, то йому загрожуватиме від 3 до 7 років позбавлення волі.

Самозахист чи злочин

Читайте також:

Окупували “Круглий Двір” і використовували як оборонну фортецю

«Книги горіли ще два дні» – в окупацію Тростянець втратив унікальну бібліотеку

Вистояв дві війни, та не пережив російських окупантів: що буде з магазином купця Курила у Тростянці?

Про нас
Медіа про Сумщину: ми показуємо сьогодні те, що завтра стане історією

Ми – медіа про людей і території, що знаходяться на межі цивілізації