Самозахист чи злочин? На Сумщині судять чоловіка, який під час окупації виготовляв зброю
Виготовляв зброю для самозахисту під час повномасштабного вторгнення, а тепер може потрапити за ґрати.
Кордон.Медіа вирішили розібратися в одній кримінальній справі: йдеться про жителя Тростянецької громади Віталія Куколя.
Як стверджує сам чоловік, він виготовляв зброю під час повномасштабного вторгнення для самозахисту та для того, щоб не пустити росіян у своє село Кам’янка.
Натомість прокурори апелюють до того, що чоловік вчасно не здав цю нелегальну зброю правоохоронцям.
Справою зацікавився уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Щоб розібратися в деталях цієї справи, знімальна група Кордон.Медіа поїхала у Кам’янку.
«Коли почалося вторгнення, я побіг до воєнкомату. Спочатку, звісно, сім’ю вивіз у безпечне місце. Поліція вже закрита була, хоч вони й говорять, мовляв, ми там сиділи. Не бачив я їх там (а може, мені просто очі повилазили…). У моєму військовому квитку записано, що маю прийти, як отримаю повістку, але я повістки не чекав. Ото й побіг у воєнкомат. А там якраз евакуація якась завершується, останні папки у бусіки пхають – і поїхали… Ми з хлопцями організували тоді самооборону, патрулювання», – розповідає Віталій.
Дорога, яку показує Віталій, веде до села Кам’янка. Воно поруч з містом Тростянець, окупованим росіянами вже у перші дні вторгнення.
Віталій каже, що думав, якщо йтиме колона ворожої техніки, саме тут, на цій дорозі, – ідеальне місце, де їх можна зупинити.
«У мене вже тоді був налагоджений зв’язок з 93-ю бригадою. Вони знали, якщо злітає в небо зелена ракета, значить, я тут шандарахнув. А далі отим ярком я мав тікати, бо сюди хлопці вгатили б з артилерії. У мене тут фугаси були закладені, вибухівка, залито напалмом», – розповідає чоловік про тодішній план дій.
Говорить, що знає про те, що виготовлення напалму заборонене, але на той час йому було все одно, чим вбивати ворогів.
Про те, звідки ж Віталій знає, як виготовляти вибухівку, розповіла його мама. Каже, що син з дитинства цікавився цими питаннями, навіть саморобну ракету намагався змайструвати.
«Мені в аптеці кажуть, що він увесь марганець скупив. А він і говорить: хочу зробити і дізнатися, вдасться чи ні», – розповідає пані Галина.
Ту саморобну вибухівку, встановлену Віталієм обабіч дороги на Кам’янку, так і не довелося використати, бо росіяни не пішли тим шляхом.
Від того часу минуло майже два роки, а цієї зими до Віталія з обшуком вночі навідалися правоохоронці.
«Повезли серед ночі мене до райвідділу, стали питати, чи маю я рушницю. Кажу: та звісно, є. Ви що, не могли сказати, я б її сам вам привіз, навіщо ж серед ночі!», – обурюється Віталій.
За словами чоловіка, тієї ж ночі у село приїхали поліцейські, вибухотехніки, кінологи зі службовими собаками. Запевняє: те, що він всю вибухівку здав добровільно, зафіксоване на поліцейських камерах.
Читайте також: Що вкрали росіяни з музею під час окупації Тростянця?
Віддав, але не все, переконують у прокуратурі. До того ж, за інформацією правоохоронців, Віталій до цього вже мав 6 судимостей за виготовлення та зберігання зброї.
«Під час санкціонованого обшуку у січні 2024 року виявили гвинтівку, два пістолети, а також 1 кг 250 г пороху, який він зберігав у себе вдома з 2021 року», – говорить прокурор Олександр Язиков.
Віталій каже, що зброю, дійсно, зберігав, але вона вже була у дуже поганому стані:
«У лісі я той самопал знайшов. Гниле-гниле, така палка, а до неї примотана ізоляційною стрічкою трубка… Ну, може, колись воно й було хороше, але в тому вигляді, в якому вони у мене то все забрали, з його не те, що стріляли, – взагалі використовувати не можна».
Читайте також: Сумський кошмар російських окупантів
Те, що у чоловіків з місцевої самооборони була нелегальна зброя, підтверджує і староста села Кам’янка Микола Студінський, але зауважує, що одразу після деокупації її здали до поліції.
«У людей тоді різна зброя була, як могли, захищали себе і громаду, взагалі нашу державу. Після деокупації цю зброю ми всі здали правоохоронцям. Приїхали з відділу поліції з Тростянця, і ми все здали добровільно.
На мою думку, у той час неважливо було, що за зброя, – і коктейлі Молотова виготовляли, і вибухові речовини всі використовували для свого захисту. Звинувачувати людину, що вона виготовляла те все для збуту, на мою думку, нелогічно. Бо все робилося тоді для захисту села», – говорить пан Микола.
Справа Віталія набула розголосу, і нею зацікавився омбудсмен Дмитро Лубінець. Він пообіцяв розібратися в деталях.
Наступне судове засідання у справі Віталія відбудеться 22 серпня. Якщо суд все ж визначить чоловіка винним, то йому загрожуватиме від 3 до 7 років позбавлення волі.
Читайте також:
Окупували “Круглий Двір” і використовували як оборонну фортецю
«Книги горіли ще два дні» – в окупацію Тростянець втратив унікальну бібліотеку
Вистояв дві війни, та не пережив російських окупантів: що буде з магазином купця Курила у Тростянці?