НОВИНИ

Що отримують та як живуть переселенці з прикордоння Сумщини

Любов Сітак

30 Чер 2024

Скопіювати посилання

На Кордон.Медіа вийшов новий випуск про життя в гуртожитках переселенців на Сумщині.

Раніше ми вже знімали відео на цю тему після останньої інтенсивної хвилі евакуації, яка була у травні 2024 року.  

Сьогодні відвідуємо два гуртожитки: один – у Сумах, другий – у селі Грунь Охтирського району.

Про те, як живуть та що отримують ВПО на Сумщині, дивіться у відео.

У Сумах з жовтня 2022 року функціонує три гуртожитки для переселенців. Нині в них мешкає 74 людини. Нагадаємо, вони можуть тут жити до того моменту, поки не починають отримувати грошову допомогу від держави на проживання. Зазвичай це – близько місяця.

«Я з села Шкуратівка Білопільського району. Мене привезли сюди прямо з речами. У мене тут все є: меблі, ліжко хороше, постільну білизну видали, подушки – усе нове. Якщо знімати квартиру, то це треба тисяч 5-10, все дуже дорого. На пенсію нереально прожити», – говорить пані Тетяна, переселенка.

Дивіться також: «Люди без нас не виживуть»: історії соцпрацівників із прикордоння Сумщини

Після того, як отримують довідку ВПО та грошову допомогу, люди самостійно мають знайти житло і звільнити своє помешкання в гуртожитку. Для тих, кому немає куди подітися навіть після отримання грошової допомоги, діють додаткові соціальні програми, наприклад, для пенсіонерів із категорією «Люди з інвалідністю». Їм допомагають оформлювати документи в інтернатні заклади. Також є можливість оздоровитися в державних санаторіях, а мами з дітьми можуть оселитися у Центрі матері та дитини – там також забезпечують всім необхідним.

«Я з міста Ворожба. Нас привезли сюди автобусом, разом з білопільчанами. Дуже добре нас тут прийняли. Розселили усіх, нам із сином кімнату дали», розповідає Ольга, переселенка.

Кімната пані Ольги прикрашена зеленню до Трійці.

«А як по-іншому? Це ж наші традиції, українські…», – говорить жінка.

Ольга із сином через поганий зір обоє мають інвалідність. У гуртожитку вони вже живуть близько місяця, але допомогу від держави ще не отримували.

Втім, проживати в гуртожитку люди теоретично мають можливість і більше, ніж місяць, але за умови, якщо держава буде виплачувати закладу компенсацію. Поки що цей механізм не працює, але його розробляють.

«Наразі у нашому гуртожитку мешкають 29 внутрішньо переміщених осіб, серед яких є люди  пенсійного віку, з інвалідністю, є багатодітні сім’ї. Багато людей з Краснопільської громади, з самого Білопілля, з Білопільської громади, з Мезенівки, Рясного. Людей багато приїжджає, вони у нас тут живуть на безоплатній основі. А як починають вже отримувати компенсацію, тоді вже підшукують собі житло, звільняють кімнати», – розповів нашій знімальній групі Ігор Компанець, директор гуртожитку.

Також для забезпечення потреб ВПО у Сумах діє соціальний простір «Берегиня». Там безоплатно можна скористатися послугами швачки, перукаря, відремонтувати одяг, а також отримати технічні засоби реабілітації. Крім цього, діє банк одягу, туди постійно звертаються люди.

Переселенці з прикордоння Сумщини

У гуртожитку в селі Грунь, на відміну від Сум, люди можуть жити упродовж необмеженого часу,  адже частину витрат оплачує громада, а частина компенсації йде з державного бюджету.

«Я з Великої Писарівки, мій будинок зруйнований. Живу тут з 10 січня. Хотіла б оселитися тут у якомусь невеличкому будиночку. Велика Писарівка – це прикордонне село, там нам не дадуть нормально жити. Немає пошти, лікарні, немає нічого…», – говорить переселенка пані Тетяна.
Переселенці з прикордоння Сумщини

Наразі на території Грунської громади проживає близько 1000 внутрішньо переміщених осіб. У гуртожитку – 20: чотири людини з Донеччини, а решта – з Великописарівської громади.

«Тут можна жити упродовж необмеженого часу. Комунальні послуги люди не сплачують. За них платить громада, а потім ми подаємо на компенсацію з державного бюджету», – розповідає Роман Москаленко, заступник голови Грунської громади.
Переселенці з прикордоння Сумщини

Сьогодні розмір грошової допомоги становить 3000 грн для дітей та людей з інвалідністю і 2000 грн для всіх інших людей. З березня 2024 року виплати автоматично продовжили ще на пів року, але лише для деяких категорій. ВПО, які повернулися до свого покинутого місця проживання, а через деякий час знову з нього виїхали повторно, зможуть звернутися за наданням грошової допомоги.

Переселенці з прикордоння Сумщини

Кордон. Медіа. Ексклюзивні відео з місця подій, новини та актуальні теми з прикордоння Сумщини.

Сьогодні ми показуємо те, що завтра стане історією

Дивіться також:

Як у 82 роки почати жити заново: бабуся, яка вижила після російських бомбардувань

«Сотні російських танків їхали нам назустріч» – водій про евакуацію людей із заблокованих Сум

Навчання під обстрілами: історія однієї школи на кордоні Сумщини з росією

Про нас
Медіа про Сумщину: ми показуємо сьогодні те, що завтра стане історією

Ми – медіа про людей і території, що знаходяться на межі цивілізації