Скільки прикордонні громади Сумщини витратять на оборону в цьому році?
18 червня 2024 року Верховна Рада внесла зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Він розширює повноваження місцевих органів влади, тому відтепер під час воєнного чи надзвичайного стану сільські, селищні та міські ради самостійно ухвалюють рішення про витрати з їхніх бюджетів на заходи та роботи з територіальної оборони.
Наприкінці 2024 року в Україні затверджували бюджети на новий рік. Кордон.Медіа відправили запити до прикордонних громад Сумщини й дізналися, яку частину видатків зі свого бюджету вони виділили на територіальну оборону. У матеріалі враховані громади, які межують із кордоном росії.
Бюджети громад
Бюджет Білопільської громади у новому році складає близько 190 млн гривень. На заходи й засоби з територіальної оборони запланували витратити понад 12 млн гривень, що становить 6,7% від загальної суми.

Найменше на оборону за відсотковим показником виділила Середино-Будська громада. Це 100 тис. грн, що становить 0,001% від загального бюджету 76 млн гривень.
Найбільші заплановані витрати за відсотковим показником у Хотінської селищної територіальної громади. Там виділили 5,4 млн гривень, що складає 8,9% від загального бюджету. Частина цих грошей, а саме 3,4 млн гривень, піде на допомогу членам ДФТГ.
Великописарівська селищна рада у відповіді на запит сказала звернутися до голови СВА Сергія Беспалька. Він заявив, що фінансовий відділ Великописарівської селищної ради володіє інформацією про місцевий бюджет. Проте там журналістам відповідь не надали.

Бюджет Краснопільської громади на цей рік складає 174 тис. грн, а оборонні видатки – 2,5 тис. гривень, тобто 1,4% від загальної суми.
Миропільська громада поки затвердила оборонні видатки на два місяці в сумі 3,3 млн гривень, що становить 8,3% від бюджету. За словами голови громади Олени Шаркової, у лютому буде сесія, на якій розподілять кошти з вільного залишку. На територіальну оборону громади планують виділити більше грошей.

У Дружбівській громаді затвердили 315 тис. грн на оборону. Це 0,79% від загального бюджету близько 40 млн гривень.
У Шалигинській громаді на ТрО витрати не заплановані. Селищний голова Юрій Матвієнко у відповіді на запит вказав, що при розподілі вільного залишку виділять кошти для допомоги військовим частинам. Ця сума, за інформацією від голови, орієнтовно складатиме 100 тис. гривень, тобто 0,29% від загального бюджету громади.
Зноб-Новгородська громада у 2025 році витратить 2,5 млн грн на місцеву оборону, тобто 5,7% від затвердженого бюджету понад 43 млн гривень.
Юнаківська громада затвердила 2,2 млн гривень, тобто 5% від бюджету на заходи та роботи з територіальної оборони.
У Новослобідській, Есманьській і Свеській громадах видатки на сектор оборони не затверджені.
Після опрацювання запитів можемо стверджувати, що після внесення змін до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» не всі прикордонні громади Сумщини виділили гроші на територіальну оборону.
Текст: Юлія Лагута
Читайте також:
Люди під завалами: «шахед» наскрізь пробив багатоповерхівку у Сумах
Вбивають не тільки людей, а й усе живе навколо: як росія знищує природу Сумщини
Атака шахедами на Піщане: село без світла та води
У Краснопіллі замість зруйнованого відкрили модульне відділення пошти