«Сидимо без світла та під обстрілами»: як у Великій Писарівці відновлюється торгівля?
Воєнкори Кордон.Медіа зʼїздили у Велику Писарівку, щоб показати, як там змінилося життя протягом двох останніх місяців, як живуть люди у селищі, яке постійно обстрілюють росіяни.
З того моменту, коли ми востаннє там були (у травні), пройшло близько двох місяців. Тоді на вулицях ми майже не бачили людей, але сьогодні ситуація змінилася: жителі активно повертаються, а разом з ними – й підприємці, тож поступово відновлюється й торгівля.
Як зараз живуть і працюють люди у Великій Писарівці, дивіться у відео.
Загалом ворожих обстрілів в селищі вже стало менше, але з ударними дронами ситуація, навпаки, загострилася.
«Приїхав до свого магазину, поставив машину. Світла не було, тож витягнув генератор, запустив його, з’явилось світло. Тільки почав заносити генератор, зайшов до магазину – і приліт: атакували дроном-камікадзе. Розбило мені машину, це вже відновили її трохи – дверей не було, скла… Я був у приміщенні, мене збило з ніг вибуховою хвилею, навкруги дим, полум’я…Тоді піднявся, ледве вискочив. А люди всі ж там, дівчина-продавчиня впала, ще покупець теж впав», – розповідає Віктор, власник магазину.
Після вибуху люди кинулися допомагати, і в цей час росіяни атакували магазин другим дроном. І майже одразу ж, за 10 хвилин, – третій удар.
«Вибили скло, хлопця уламком зачепило. Усі попадали на землю – всі, хто в магазині й біля магазину був…», – згадує пан Віктор.
Віктор говорить, що ворожими обстрілами пошкоджений не тільки магазин, а й вже п’ята машина: дві ворог спалив повністю, три – пошкоджені.
У самому магазині після ударів немає скла у вікнах, у вітринах. Пан Віктор демонструє нашій знімальній групі залишки одного з трьох дронів-камікадзе.
«Це той, що вдарився об плитку і відскочив. Оце ми його й знайшли», – розповідає чоловік.
На питання, чи не страшно продовжувати торгівлю, Віктор відповідає, що вже звик. Говорить, що за 50 метрів від його дому прилетів КАБ:
«Підняло дах на кухні і на сарай поклало. Вікна побило».
Торгівля в селищі йде дуже слабо, бо дуже мало людей, розповідає пан Віктор:
«Якщо 20 людей за день зайде, то вже добре. Пенсіонери, в основному… Роботи в селі немає, хто молодший, той працює в Охтирці, у Кириківці. Жодної організації у нас тут зараз не залишилося».
У центрі селища в першій половині дня життя вже насичене: люди приходять у магазин, приїздять навіть жителі інших сусідніх сіл, а місцеві торгують власною продукцією – облаштували імпровізований кіоск зі свіжим м’ясом, продають молоко, кисломолочні вироби та ягоди, вирощені у Великій Писарівці.
«Ми зараз збираємо ягоди, закриваємо компоти, варимо варення, – готуємося до зими. Город посадили, будемо копати картоплю, цибулю вибирати, часник копати, хоч ми вже й пенсійного віку. Люди беруть продукцію, воно у нас 30 грн баночка. Продаємо смородину, порічки, полуницю, малину», – розповідає пані Надія, мешканка Великої Писарівки.
Потім сюди привозять свіжоспечений хліб. Сергій, постачальник хліба, говорить, що доставляє його в більшість сіл Охтирського району. А у Велику Писарівку приїздить постійно. Чоловік теж зазначає, що людей у селищі залишилося небагато, тож і замовлення невеликі.
Голова Великописарівської громади Людмила Бірюкова говорить, що дуже вдячна підприємцям за те що вони сплачують податки, і є соціально відповідальними. Висловлює вдячність і їхнім найманим працівникам за те, що вони, фактично ризикуючи життям, привозять продукти й ліки, дають можливість їх придбати людям, які залишилися у громаді.
Валентина – ще одна місцева підприємиця. Вона не припиняла торгівлю ні на день. Разом з чоловіком після 12 березня їздила ночувати в Охтирку Але кожного ранку поверталася і відчиняла свій магазин.
«Ми самі все сюди привозимо, до нас ніхто не їде, – розповідає пані Валентина. – Нас обстрілюють, дрони літають – хто сюди приїде? Усе робимо самі. Раніше закуповували продукти у Харкові, а зараз – в Охтирці».
Читайте також: «Це моя душа»: як майстерня подарунків із Великої Писарівки стала символом незламності
Ще однією складністю є відключення світла. На деяких вулицях його вже немає більше місяця. Зараз літо, спека, тому продукти швидко псуються. У всіх відчинених магазинах є генератори, але вони часто ламаються.
Пані Наталія працює в магазині, в якому понад місяць немає світла. Вести продаж в таких умовах складно, продукти псуються швидко, а замовляти щось нове – ризик.
«Що можемо – привозимо, але світла немає вже більше місяця. Уже все пропадає в морозилках… Генератор ми півдня крутимо, більше – просто не маємо можливості. А вчора він взагалі поламався, чи зроблять його сьогодні, чи ні, – не знаємо. З 15 травня у нас світла немає…»
Прямо під час цієї розмови чуємо звук вибуху: «Знову приход, сюди засвистіло», – говорить продавчиня.
Поки був генератор, люди з сусідніх вулиць заходили до магазину, щоб зарядити телефони. Зараз вже й цього зробити не можуть.
Читайте також: Коли почнуть відновлювати Великописарівську громаду, яку ворог розбомбив з авіації?
Втім, якщо порівнювати з ситуацією в березні цього року, у селищі стало більш-менш спокійно, поменшало обстрілів з різних видів зброї, говорить голова громади Людмила Бірюкова. Але загострилася ситуація з дронами.
«Попри все, люди повертаються, навідуються у свої домогосподарства, хтось залишається, хтось повертається у безпечніше місце… Відновлюється торгівля», зазначає голова громади.
Пані Людмила висловлює сподівання, що громада має можливість відновити своє життя, яким воно було до березня цього року.
Кордон. Медіа. Ексклюзивні відео з місця подій, новини та актуальні теми з прикордоння Сумщини.
Сьогодні ми показуємо те, що завтра стане історією
Дивіться також:
«Городи посадили і тікаємо, бо ще стріляють»: у Великописарівську громаду повертаються жителі
Що лишилося від Великої Писарівки: репортаж із селища, по якому росіяни випустили майже 200 авіабомб
Як виживають та виїжджають люди, котрі потрапили до зони шквальних обстрілів на Сумщині