Новини

«Сидимо без світла та під обстрілами»: як у Великій Писарівці відновлюється торгівля?

Любов Сітак

27 Чер 2024

Скопіювати посилання

Воєнкори Кордон.Медіа зʼїздили у Велику Писарівку, щоб показати, як там змінилося життя протягом двох останніх місяців, як живуть люди у селищі, яке постійно обстрілюють росіяни.

Загалом ворожих обстрілів в селищі вже стало менше, але з ударними дронами ситуація, навпаки, загострилася.

«Приїхав до свого магазину, поставив машину. Світла не було, тож витягнув генератор, запустив його, з’явилось світло. Тільки почав заносити генератор, зайшов до магазину –  і приліт: атакували дроном-камікадзе. Розбило мені машину, це вже відновили її трохи  – дверей не було, скла… Я був у приміщенні, мене збило з ніг вибуховою хвилею, навкруги дим, полум’я…Тоді піднявся, ледве вискочив. А люди всі ж там, дівчина-продавчиня впала, ще покупець теж впав», – розповідає Віктор, власник магазину.
Віктор, власник магазину у Великій Писарівці

Після вибуху люди кинулися допомагати, і в цей час росіяни атакували магазин другим дроном. І майже одразу ж, за 10 хвилин, – третій удар.

«Вибили скло, хлопця уламком зачепило. Усі попадали на землю – всі, хто в магазині й біля магазину був…», – згадує пан Віктор.
Обстріляний магазин

Віктор говорить, що ворожими обстрілами пошкоджений не тільки магазин, а й вже п’ята машина: дві ворог спалив повністю, три – пошкоджені.

Пошкоджена ударом ворожого дрону машина

У самому магазині після ударів немає скла у вікнах, у вітринах. Пан Віктор демонструє нашій знімальній групі залишки одного з трьох дронів-камікадзе.

«Це той, що вдарився об плитку і відскочив. Оце ми його й знайшли», – розповідає чоловік.
Залишки дрону, яким росіяни атакували магазин у Великій Писарівці

На питання, чи не страшно продовжувати торгівлю, Віктор відповідає, що вже звик. Говорить, що за 50 метрів від його дому прилетів КАБ:

«Підняло дах на кухні і на сарай поклало. Вікна побило».

Торгівля в селищі йде дуже слабо, бо дуже мало людей, розповідає пан Віктор:

«Якщо 20 людей за день зайде, то вже добре. Пенсіонери, в основному… Роботи в селі немає, хто молодший, той працює в Охтирці, у Кириківці. Жодної організації у нас тут зараз не залишилося».
Вирва біля магазину

У центрі селища в першій половині дня життя вже насичене: люди приходять у магазин, приїздять навіть жителі інших сусідніх сіл, а місцеві торгують власною продукцією – облаштували імпровізований кіоск зі свіжим м’ясом, продають молоко, кисломолочні вироби та ягоди, вирощені у Великій Писарівці.

Сюди мешканці Великої Писарівки приходять за свіжим м’ясом

«Ми зараз збираємо ягоди, закриваємо компоти, варимо варення, – готуємося до зими. Город посадили, будемо копати картоплю, цибулю вибирати, часник копати, хоч ми вже й пенсійного віку. Люди беруть продукцію, воно у нас 30 грн баночка. Продаємо смородину, порічки, полуницю, малину», – розповідає пані Надія, мешканка Великої Писарівки.
Ягоди, вирощені у Великій Писарівці

Потім сюди привозять свіжоспечений хліб. Сергій, постачальник хліба, говорить, що доставляє його в більшість сіл Охтирського району. А у Велику Писарівку приїздить постійно. Чоловік теж зазначає, що людей у селищі залишилося небагато, тож і замовлення невеликі.

Сергій привіз у селище свіжий хліб

Голова Великописарівської громади Людмила Бірюкова говорить, що дуже вдячна підприємцям за те що вони сплачують податки, і є соціально відповідальними. Висловлює вдячність і їхнім найманим працівникам за те, що вони, фактично ризикуючи життям, привозять продукти й ліки, дають можливість їх придбати людям, які залишилися у громаді.

Магазин у Великій Писарівці

Валентина – ще одна місцева підприємиця. Вона не припиняла торгівлю ні на день. Разом з чоловіком після 12 березня їздила ночувати в Охтирку Але кожного ранку поверталася і відчиняла свій магазин.

«Ми самі все сюди привозимо, до нас ніхто не їде, – розповідає пані Валентина. – Нас обстрілюють, дрони літають – хто сюди приїде? Усе робимо самі. Раніше закуповували продукти у Харкові, а зараз – в Охтирці».

Читайте також: «Це моя душа»: як майстерня подарунків із Великої Писарівки стала символом незламності

Ще однією складністю є відключення світла. На деяких вулицях його вже немає більше місяця. Зараз літо, спека, тому продукти швидко псуються. У всіх відчинених магазинах є генератори, але вони часто ламаються.

Попри все, магазини в селищі працюють

Пані Наталія працює в магазині, в якому понад місяць немає світла. Вести продаж в таких умовах складно, продукти псуються швидко, а замовляти щось нове – ризик.

«Що можемо – привозимо, але світла немає вже більше місяця. Уже все пропадає в морозилках… Генератор ми півдня крутимо, більше – просто не маємо можливості. А вчора він взагалі поламався, чи зроблять його сьогодні, чи ні, – не знаємо. З 15 травня у нас світла немає…»

Прямо під час цієї розмови чуємо звук вибуху: «Знову приход, сюди засвистіло», – говорить продавчиня.

Поки був генератор, люди з сусідніх вулиць заходили до магазину, щоб зарядити телефони. Зараз вже й цього зробити не можуть.

Читайте також: Коли почнуть відновлювати Великописарівську громаду, яку ворог розбомбив з авіації?

Втім, якщо порівнювати з ситуацією в березні цього року, у селищі стало більш-менш спокійно, поменшало обстрілів з різних видів зброї, говорить голова громади Людмила Бірюкова. Але загострилася ситуація з дронами.

«Попри все, люди повертаються, навідуються у свої домогосподарства, хтось залишається, хтось повертається у безпечніше місце… Відновлюється торгівля», зазначає голова громади.

Пані Людмила висловлює сподівання, що громада має можливість відновити своє життя, яким воно було до березня цього року.

Кордон. Медіа. Ексклюзивні відео з місця подій, новини та актуальні теми з прикордоння Сумщини.

Сьогодні ми показуємо те, що завтра стане історією

Дивіться також:

«Городи посадили і тікаємо, бо ще стріляють»: у Великописарівську громаду повертаються жителі

Що лишилося від Великої Писарівки: репортаж із селища, по якому росіяни випустили майже 200 авіабомб

Як виживають та виїжджають люди, котрі потрапили до зони шквальних обстрілів на Сумщині

Про нас
Медіа про Сумщину: ми показуємо сьогодні те, що завтра стане історією

Ми – медіа про людей і території, що знаходяться на межі цивілізації