Ворог знищує енергосистему: чому насправді немає світла на Сумщині?
Енергосистема Сумщини виснажена, адже ворог пошкодив понад півтори тисячі енергооб‘єктів за останні два роки війни. Влучання – чи не щодня. А от ремонт мереж ускладнюють постійні обстріли та неможливість потрапити на прикордоння, бо ж це рівноцінно самогубству.
ФПВ дрони, шахеди, КАБи, ракети… Це та зброя, яку ворог використовує на Сумщині і проти обладнання, і проти людей. Одну з ремонтних бригад ворог цинічно розстріляв впритул.
На прикордонні є такі громади, котрі світла не бачили вже понад рік. Чи перезимують із такими колосальними втратами?
Цей репортаж Кордон.Медіа привезли з прикордонного села на Сумщині, куди виїжджали разом з сумськими енергетиками. Тут теж зберігається небезпека: село вже неодноразово було обстріляне.
Енергетики замінюють старе обладнання на нове. Працює кран, але насправді техніка на прикордонні працює не часто. Зазвичай всі роботи енергетики проводять власноруч, щоб не наражати свій колектив на небезпеку.
Сергій – електромонтер в одному з прикордонних сіл на Сумщині. Він тут – чи не єдиний, хто повертає людям світло в домівках.
«У селах все-таки живуть люди. А без світла зараз взагалі нікуди. Світло, інтернет – це зв’язок з рідними. Коли зникає світло, в інтернеті в групах пишуть: “Як в тому селі справи, а як в тому?” Тому що немає зв’язку. Люди не можуть подзвонити своїм рідним», – розповідає Сергій.
Чоловік каже, що роботи дуже багато, адже росіяни постійно б’ють по енергетиці. Село, в якому живе Сергій, перебуває у 10-кілометровій зоні до кордону з країною-агресором. Його дружина з дитиною наразі живуть у Сумах. Вони виїхали пів року тому, коли у село вперше прилетіли КАБи.
«Було 7 прильотів, дитина тоді дуже злякалася», – каже Сергій.
Про свою роботу енергетик говорить, що вона є дуже небезпечною: доводиться працювати в умовах постійних обстрілів. Ворог гатить по прикордонню з мінометів, РСЗВ, сюди прилітають ворожі КАБи та дрони.
«Ми – дуже пріоритетна ціль», – зазначає майстер.
Сьогодні, користуючись невеликим затишшям між обстрілами, Сергій разом зі ще двома фахівцями замінюють обстріляний силовий трансформатор. Працюють вручну, бо переконані: якщо росіяни бачать вишку енергетиків, то починають по ній бити. Розповідають, що на інших дільницях були випадки, коли по техніці були прильоти ворожих FPV-дронів.
«Вам кажуть, що кацапи тягнуть міномети, і у вас є 2 хвилини, щоб змитися звідти… Було таке, і не раз», – розповідає Руслан, водій крану.
З початку повномасштабної війни росіяни убили п’ятьох енергетиків, причому трьох ворожа ДРГ розстріляла впритул з автоматів на прикордонні Сумщини навесні минулого року.
«Звичайно, страшно. Кожного разу, коли їдеш, такі думки в голові, а чи повернуся я звідти? Ну, а що робить? Люди сидять у своїх будинках, їм потрібне світло. Тому збираємось з думками, моніторимо ситуацію, ну, і стараємося в такі місця не заходити, де можлива засідка буде», – говорить Сергій.
Чоловік розповідає, що завжди з колегами визначають наперед, що робити, куди і як під’їжджати: на деякі ділянки потрібно навідуватися, а щоб оглянути інші, достатньо здалеку подивитися у бінокль.
Енергосистема Сумщини виснажена, адже ворог вже пошкодив понад 1500 енергооб’єктів за останні два роки війни. Влучання – чи не щодня. Ремонт мереж ускладнюють постійні обстріли та неможливість потрапити на прикордоння, бо ж це рівноцінно самогубству. FPV-дрони, шахеди, КАБи, ракети – це та зброя, яку ворог використовує на Сумщині і проти обладнання, і проти людей.
«Пожежа була, полум’я – метрів 15-20 заввишки, чорний дим. Корпус трансформатора нагрівся так, що можна було прикурювати від нього, весь червоний», – електромонтер Геннадій Шершень згадує удар КАБом по підстанції.
Він якраз був на чергуванні. Почувши вже характерний гул бомби, упав долілиць, де стояв. Швидка реакція і зберегла чоловікові життя.
Влучання було прямісінько в обладнання, здійнялася пожежа. Вогонь гасили понад 10 годин. Обладнання вигоріло вщент. Від влучання не допоміг навіть захист із багатотонних бетонних плит.
Бетонні перекриття були встановлені для того, щоб захистити об’єкти. Але вони могли б хіба що вберегти від артилерії чи мінометних обстрілів. А від багатотонних КАБів ніщо тут не вціліло, і ця підстанція пошкоджена повністю.
Тут дуже багато втраченого обладнання, і досі продовжуються ремонтні роботи. Як розповіли нам, тут, на дільниці, ремонтні роботи ускладнюються ще й тим, що постійно відбуваються повітряні тривоги, під час яких на цій території нікому не можна перебувати. Тому час від тривоги і до тривоги енергетики намагаються використати з максимальною ефективністю, аби повернути в оселі жителів Сумської області світло.
Та чи не найбільше енергетичним об’єктам Сумщини дошкуляють шахеди. Лише одну з підстанцій вже у жовтні ворог одночасно атакував 21-м ударним безпілотником.
А ще до всього – й постійна небезпека, адже час польоту КАБа по області до влучання – це буквально 2-4 хвилини.
Одного разу цій ремонтній бригаді ледь вдалося врятуватися.
«Там, у куток підстанції, якраз був приліт. Ми були тут, звісно, всі злякались дуже. Добре, що всі залишились цілими», – розповідає електрослюсар Олексій Іщенко.
Обсяги пошкоджень енергообладнання загалом по Сумщині колосальні, кажуть енергетики. Це майже 1 мільярд гривень.
«Від початку повномасштабного вторгнення вже пошкоджено майже 1500 об’єктів електричних мереж. Тільки у жовтні вже пошкоджено 80 об’єктів. Наразі знеструмлено понад 7000 споживачів, які залишаються без електроенергії», – говорить Сергій Чепурний, заступник директора технічного з високовольтних мереж АТ «Сумиобленерго».
«Бувають незадоволені, коли світла нема день, півтора дні. Бувають такі моменти. Тоді і я незадоволений, але зазвичай всі все розуміють», – розповідає майстер дільниці Сергій Циганчук.
Щодо прогнозів на зиму енергетики не багатослівні, адже все залежатиме від того, скільки ще станеться пошкоджень та наскільки масштабними вони будуть.
Читайте також:
росіяни вдарили по Сумах з РСЗВ: загинули люди
Ракетний удар по Сумах завдав шкоди довкіллю на мільйони гривень
росіяни атакували Суми “шахедами”: що відомо про наслідки
У Краснопіллі російські авіабомби знищили школу і будинок: постраждали люди
«Людей виносили з верхніх поверхів»: що відомо про наслідки атаки шахедів на Суми?