АВТОРСЬКИЙ БЛОГ

Зона болю: громади Сумського прикордоння між війною й життям

Альона Яцина

Альона Яцина

22 Бер 2025

Скопіювати посилання

Ситуація на прикордонні Сумщини загострюється. У цьому матеріалі — зведення подій за 20–22 березня 2025 року. Ми зібрали все найважливіше, що відбувалося у Краснопільській, Миропільській, Юнаківській та Хотінській громадах. У фокусі — безпека, евакуація, обстріли, гуманітарна ситуація та життя людей, які досі лишаються в селах, що обстрілюються російськими КАБами, дронами, артилерією.

Цей текст — для тих, хто не стежить за новинами щогодини, але хоче бачити повну картину і бути в курсі того, що ж відбувається на Сумщині,  чому загострилася ситуація, та що там з людьми, які все ще залишаються у громадах.

Три з громад, про які говоримо сьогодні, а саме Миропільська, Хотінська та Юнаківська, межують із зоною проведення Курської операції, а Краснопільська громада має спільний кордон із Білгородщиною.

Щодо інших громади Сумщини, зокрема, Серединобудської (це північна частина Сумщини) і Великописарівської (це найпівденніша громада області), то вони дуже сильно потерпають від ворожих обстрілів, для яких ворог найчастіше використовує FPV-дрони.

Також росіяни дистанційно мінують прикордоння, зокрема, таке часто трапляється у Великописарівській громаді, а також використовують дрони типу «Ланцет» і артилерію, з якої обстрілюють населені пункти цих громад.

На одній з центральних вулиць Великої Писарівки лежить нерозірваний боєприпас

Краснопільська громада

Говорячи про Сумський район, можемо зазначити, що ця громада зараз стала найгарячішою точкою області на цьому тижні.

Її фактично стирають з лиця землі, і це не метафора, це реальність. Із Краснопільської громади оголосили обов’язкову термінову евакуацію населення. Загалом це 19 населених пунктів. Краснопілля – це досить велике селище, центр громади, а до децентралізації Краснопілля було районним центром Краснопільського району.

Читайте також: росіяни двічі вдарили з авіації по центру Краснопілля: є поранені, пошкоджена школа і будинки

Там жило дуже багато людей, сімей з дітьми. На скрінах з відео «Радіо Свободи» можна бачити, як на вулицях Краснопілля люди зустрічали колони з нашими полоненими, яких вдалося обміняти. Велика кількість людей стоїть вздовж дороги, з прапорами, з дітками. Таким було Краснопілля ще влітку 2024 року.

Таким було Краснопілля ще пів року тому
Таким було Краснопілля ще влітку 2024 року (скрін з відео “Радіо Свобода”)

Ситуація змінилася буквально за тиждень, коли почалися дуже активні обстріли. На Краснопілля щодня летить по кілька десятків КАБів: лише за цю ніч і вчорашній день, 21 березня, у селищі зруйновані 30 будинків, ще стільки ж пошкоджені. І це лише ті пошкодження, які місцевим поліціянтам вдалося зафіксувати.

Читайте також: Ворог атакував Краснопільську лікарню шістьма дронами-камікадзе

Не кращою, а то й гіршою є ситуація в селищі Угроїди: КАБи летять туди теж десятками. Загалом за добу на Краснопільську громаду ворог скидає від трьох до п’яти десятків керованих авіабомб. А на початку тижня ворог атакував Краснопільську громаду більш ніж 10-ма балістичними ракетами.

Це все летить на населені пункти, в яких живуть люди. Через ці обстріли у більшості сіл в громаді вже по кілька днів, а то й по тижню, немає електроенергії. Газопостачання теж перебите. Службам туди діставатися десь небезпечно, а десь фактично нереально.

Читайте також: Евакуаційний екіпаж не доїхав до місця призначення через удар авіабомби

Зараз туди можуть дістатися лише окремі волонтери, а також спеціальні служби, як то «Білий янгол», «Схід-SOS», «Червоний Хрест», «Проліска» та інші громадські організації, благодійні фонди тощо.

Якщо ваші рідні або ви потребуєте допомоги чи евакуації, або якщо ви хочете допомогти тим людям, які приїхали до нас зараз із прикордоння, усі контакти можете знайти за цим посиланням.

Повертаючись до ситуації у Краснопільській громаді, хочу наголосити, що росіяни цілком свідомо скидають свої керовані авіабомби на цивільних, адже прилітало вже навіть по місцю збору людей, яких потрібно евакуювати. На щастя, всі залишилися живими та неушкодженими.

Крім Краснопілля та Угроїдів, обов’язкова евакуація оголошена ще з таких населених пунктів громади: Новодмитрівка, Рясне, Грабовське, Високе, Мезенівка, Майське, Славгород, Порозок, Верхня Пожня, Новоолександрівка, Лісне, Земляне, Наумівка, Михайлівка, Михайлівське, Петрушівка та Окіп.

Сьогодні Кордон.Медіа працювали також у центрі, куди звозять людей з прикордоння, і люди звернулися до нас, аби ми озвучили таку проблему: зона, яку обстрілює ворог, стрімко розширилась, а села, які почали теж сильно потерпати від обстрілів, до переліку тих, які підлягають евакуації, не внесли.

Зокрема, йдеться про села Осоївка та Самотоївка.

Там також дуже сильно погіршилась безпекова ситуація: організованої евакуації немає, люди самотужки виїжджають звідти на власних автомобілях. Коли ж вони приїжджають до Сум і намагаються оформити собі допомогу або поселитися, то їм кажуть, що це не передбачено.

Ці люди можуть отримати тільки допомогу від держави для ВПО у розмірі 2 тисячі гривень на місяць, а будь-які інші пільги чи види допомоги їм недоступні.

Тому вони звертаються з проханням до влади області про внесення більшої кількості населених пунктів Краснопільської громади до цього переліку, щоб люди, які рятують своє життя, змогли отримати необхідну їм допомогу.

Миропільська громада

Миропілля росіяни вже фактично знищили: понад 50% усіх хат, усіх споруд в селищі розбиті вщент. На цих світлинах – Миропілля 19 березня 2025 року, це центр селища, як бачимо, він практично стертий з лиця землі.  

росіяни майже повністю знищили Миропілля
19 березня 2025 року. Центр селища Миропілля після російських обстрілів

Наразі більшу частину людей звідси вже евакуювали, хоче станом на ранок 22 березня у селищі ще залишалося близько трьох десятків людей, а крім того – тварини, яких вивезти все складніше.

Евакуація з Миропілля
Ця літня жінка сама не змогла б вибратися з-під обстрілів

Ситуація в Миропільській громаді наразі є такою, що вираз про те, що кожна евакуація, кожен рейс може бути тут останнім, це не метафора, це – реальність.

І, якщо ваші рідні залишаються в Миропіллі, і ви не можете зв’язатися з ними (бо зв’язку там немає) ви можете залишати заявку на їх евакуацію. Знову ж таки, всі номери зібрані у документі за цим посиланням.

Село Запсілля розташоване неподалік від Миропілля. Воно оповите річкою Псел, і з двох сторін цього села були мости, які наразі зруйновані ворогом.

Тож селище лишається без зв’язку, електроенергії і можливості туди дістатися. Попри все нам було відомо, що станом на вчорашній ранок там ще залишалися люди. Окрім населених пунктів, розташованих у 5-кілометровій зоні від кордону, тут оголошена додаткова евакуація з сіл Сінне, Барилівка та Гнилиця.

У Миропільській громаді оголошена додаткова евакуація, окрім тих населених пунктів, які знаходяться у п’ятикілометровій зоні, додаткова евакуація оголошена із із Сінного, з Борилівки і з Гнилиці.

Евакуація з Миропілля
Евакуація з Миропілля

Перш за все, звідти вивозять сім’ї з дітьми. Станом на ранок 22 березня там лишалася ще одна сім’я з двома дітьми, але ці люди теж планують найближчими днями виїхати.

Там ще є зв’язок, тому, в принципі, люди, які там ще є, можуть самостійно звернутися з проханням про евакуацію. Але, якщо ви переживаєте за своїх родичів, ви можете зробити це за них. З цих сіл наразі виїжджають переважно своїм транспортом, але якщо люди просять допомоги в евакуації, їм допомагають.

Юнаківська громада

Вона так само, як і Миропільська, межує по лінії державного кордону з зоною проведення Курської операції. В Юнаківській громаді вже четвертий тиждень поспіль у сірій зоні перебуває село Новеньке, в яке час від часу заходять росіяни, намагаються закріпитися, але Сили оборони України не дають їм можливості це зробити.

У сусідній Басівці теж уже третій тиждень поспіль тривають бойові дії. Ворогу так само не дають закріпитися

Власне, у самій Юнаківці станом на ранок 22 березня залишалось 8 людей, і всі вони відмовляються евакуюватися з різних причин. Багато жителів Юнаківки вже виїхали, оформили допомогу як ВПО і переважно живуть зараз в Сумах, втім, у них досі залишаються в Юнаківці родичі, якісь речі, тварини, господарство тощо, тож вони періодично навідуються в село, аби про все це подбати.

Багато будівель у Юнаківці виглядають саме так

До Юнаківки ходить рейсовий автобус. Раніше він ходив аж до самої Басівки, тепер тільки до Юнаківки.

Цей рейс відбувається за власною згодою водія, який вже багато десятиліть їздить у Юнаківку, з усім розумінням небезпек. Він продовжує возити людей, тому що людям це потрібно.

Щодо обстрілів, то у самій Юнаківці і загалом в Юнаківській громаді вони трошки зменшились у порівнянні з тим, які були, але все одно туди щодня прилітають керовані авіабомби.

Більшість громади контролюється російськими дронами спостереження, також скрізь працюють FPV-дрони, у тому числі FPV-дрони на оптоволокні, які вражають фактично все, весь транспорт, який рухається дорогами громади. Перебувати там небезпечно, але у самій громаді ще залишається чимало людей.

Читайте також: ️”Люди бояться, тому їдуть”: ще 20 жителів залишили прикордонну Юнаківську громаду

Найбільше обстрілюються, окрім Юнаківки, ще такі села, як Кияниця й Могриця. Тиждень тому Рада оборони області оголосила додаткову евакуацію з Храпівщини, Іволжанського, Мар’їного, Кияниці та Нової Січі.

Там так само працюють організації, які за заявками можуть вивести людей, яким потрібна допомога.

Хотінська громада

Майже вся Хотінська громада, окрім кількох населених пунктів, розташована у 5-кілометровій зоні від державного кордону. Тож цього тижня евакуація була оголошена з усієї території громади. На початок тижня тут ще залишалося 1500 людей, в тому числі сім’ї з дітьми.

Вулиця в Хотіні після ворожої атаки

Два тижні тому громаду почали набагато активніше атакувати ворожі безпілотники. І саму Хотінь, і Біловоди, і Кіндратівку дуже сильно криють з артилерії, з реактивних систем залпового вогню:  б’ють просто по будинках, по житлових кварталах, по людях, тому руйнувань там чимало.

Так виглядає школа в Хотіні після удару балістичною ракетою

На території Хотінської громади також є шматок сірої зони. Це село Журавка на кордоні з рф, яке також межує із зоною проведення Курської операції. І в це село насправді ворожі ДРГ і механізовані малі групи противника заходять із самого початку 2025 року, але зустрічають опір Сил Оборони і живими не повертаються.

Поруч із Журавкою є село Біловоди, в якому досі залишається жити кілька десятків людей. І ситуація у Біловодах ускладнюється кожного дня.

Привезти туди хліб або ж забрати людей, поранених внаслідок обстрілів, а такі бувають фактично чи не щодня, дуже-дуже складно. Цим займаються місцеві, які на підводах з кіньми допомагають вивести людей, а також поліцейський офіцер громади на своєму автомобілі.

Пораненого чоловіка евакуюють з Хотінської громади на підводі

Із села Олексіївка Хотінської громади вдалося вивести кілька десятків людей, і близько 30-ти станом на вечір 21 березня ще залишалося в селі. Їх евакуація ускладнена через роботу ворожих дронів.

Село Кіндратівка так само під сильними обстрілами, але на початку цього тижня сюди від Сум через Хотінь ще ходив рейсовий автобус. Зараз він ходить лише до Писарівки через постійну загрозу атаки FPV-дронів, в тому числі на оптоволокні.

Отака от ситуація в нас на прикордонні Сумського району, яке фактично зараз палає.

Суми

У Сумах чутно, мабуть, половину з усього того, що прилітає на прикордонні, і ви маєте розуміти, якої сили ці вибухи, якщо інколи у місті спрацьовують автомобільні «сигналки», а у квартирах людей відкриваються вікна й двері.

Що відбувається там, ми показуємо у репортажах Кордон.Медіа, і ви можете бачити невелику частинку з усього того пекла, яке реально там зараз відбувається.

Щодо міста Суми і громад навколо нього, то ми практично щодня бачимо повідомлення про влучання безпілотників, або уламків, які падають, або ще якихось наслідків війни, які руйнують життя людям у Бездрицькій, Нижньосироватській, Сумській, Садівській громадах.  

Читайте також: «Діти дивом вціліли»: росіяни атакували село у Бездрицькій громаді

Евакуйованих людей з прикордоння зараз розміщують у місцях тимчасового перебування. І, звичайно, там умови кращі, ніж під обстрілами із загрозою для життя, але люди не зможуть там жити постійно, і їм доведеться надалі самостійно шукати собі житло.

І наразі це є дуже великою проблемою. Людей намагаються розселити у родичів, якщо вони у них є, а тим, кому нікуди їхати і ніде розміститися, пропонують різні варіанти.

Наприклад, у декількох громадах Конотопського та Роменського районів приймають сім’ї, а також людей з тваринами, бо є пусті хати, куди їх можна заселити.

Зокрема, одне із сіл в Роменському районі приймає людей з дітками шкільного віку з умовою того, що ці діти уже у вересні 2025 року підуть до місцевої школи, тому що місцеві хочуть зберегти її, щоб вона була відкрита і працювала. Для цього треба, щоб у ній навчалося не менше 45 дітей.

Наразі в селі такої кількості діток немає, тому мешканці громади закликали сім’ї з дітьми переїжджати до них. Це село розташоване у понад 100 км від державного кордону України лінії бойового зіткнення, і станом на 22 березня там можна жити більш-менш спокійно.

Але кількість людей, яким доводиться кидати свої домівки й евакуюватися, збільшується з кожним днем. Тому, якщо ви маєте можливість запропонувати їм якесь житло, будь ласка, допомагайте.

Читайте також: З сумом в очах, мінімумом речей та надією на повернення: у Краснопільській громаді люди екстрено покидають свої домівки

Дякую тим громадам сусідньої Полтавської області, які забирають до себе переселенців.

Також у прикордонних громад Сумщини є громади-побратими всередині країни. які допомагають їм.

Дякую усім благодійним організаціям, які попри всі ризики й загрози вивозять наших людей, розміщують їх у більш безпечних місцях, допомагають з їжею та гуманітаркою.

У центрі Сум, у Дитячому парку, щодня працює фургон «Їжа без кордонів», де ВПО та люди з малозабезпечених родин можуть отримати гарячу їжу.

Їжа без кордонів
Тут готують смачні безкоштовні обіди для ВПО і малозабезпечених родин

А я ще раз хочу нагадати, що ви завжди можете підписатися в будь-якій зі зручних для вас соцмереж на Кордон.Медіа.

Наразі ми – найбільше незалежне медіа Сумщини, і для того, щоб ми лишалися такими, нам потрібна ваша підтримка.

Ви також можете підтримати нас фінансово. Це щомісячна підписка, де суму (від 50 до 500 грн) ви обираєте самостійно відповідно до ваших можливостей і бажання.

Насправді щомісячна підписка – це доволі розповсюджена практика, як-от, наприклад, підписка на YouTube чи Netflix, або ж, багато хто пам’ятає, що раніше була підписка на газети, журнали – люди платили гроші медіа за те, щоб вони працювали. Власне, така система працює і у нас.

А ще у нас є клуб друзів «Кордону», де у закритому чаті разом з командою ми спілкуємося з підписниками нашої спільноти, і там інформації трохи більше, аніж на наших відкритих платформах.

Тож підписуйтесь на Кордон.Медіа і, будь ласка, підтримуйте людей з прикордоння Сумщини! Їм це зараз дуже потрібно. Якщо у вас є можливість хоча б поширювати нашу інформацію, репостити її й говорити про все, що відбувається на Сумщині, зі своєю аудиторією, то це теж важливо. Будь ласка, робіть це, не забувайте.

Читайте також:

Втратив усе, але врятував свою собачку: історія Анатолія Скибіна із Миропілля

Три ворожих БпЛА атакували господарство у Недригайлівській громаді

Життя поруч з фронтом: зведення по ситуації у прикордонних громадах Сумщини за 22 березня

Медіа про Сумщину: показуємо сьогодні те, що завтра стане історією

Медіа про людей і території на межі цивілізації