НОВИНИ

Фейки рф: як російська пропаганда налаштовує мешканців Сумщини проти ЄС?

Анастасія Морозова

4 Бер 2025

Скопіювати посилання

Загострення на фронті та зміцнення співпраці між Україною та Європейським Союзом стали приводом для нової хвилі російської дезінформації. Пропагандисти активізували кампанії, спрямовані на дискредитацію європейських країн, їхньої підтримки України та процесу Євроінтеграції.

російські медіа та анонімні Телеграм-канали почали масово поширювати фейки, щоб посіяти недовіру до ЄС та викликати напругу між Україною та її західними партнерами.

Кордон.Медіа проаналізували найпоширеніші російські маніпуляції про ЄС. Отож, розповідаємо, чому вони не відповідають дійсності.

ФЕЙК: “Україна після війни стане непідйомним тягарем для ЄС”

російська пропаганда систематично намагається дискредитувати підтримку України з боку Європейського Союзу, поширюючи фейки про те, що допомога Києву призведе до економічного колапсу ЄС, а відбудова України стане “непідйомним тягарем” для європейських країн. 

Проросійський Телеграм-канал “Мир сегодня с «Юрием Подолякой» Live”регулярно повторює тези Кремля про те, що  “ЄС доведеться годувати Україну, щоб її населення не вимерло від голоду”, а “після війни українці продовжать масово виїжджати, створюючи кризу в ЄС”. 

Пропагандисти намагаються представити фінансову допомогу ЄС як витрати на утримання країни. Проте фінансова підтримка України – це не лише гуманітарна допомога, а й інвестиції в довгострокову стабільність, щоб після війни Україна могла стати самостійним економічним гравцем.

Більше того, частина виділених коштів — це гранти, які Україна не зобов’язана повертати, а інша частина — пільгові кредити, виплати за якими будуть розтягнуті в часі й адаптовані до стану української економіки. 

Українці, які через війну проживають за кордоном, не є тягарем для ЄС. Навпаки, вони допомагають компенсувати дефіцит кадрів у таких сферах, як будівництво, логістика та промисловість. У 2023 році саме українські біженці стали фактором економічного зростання в Німеччині, Польщі та Чехії, оскільки більшість із них працевлаштовані та сплачують податки. До прикладу, за 2022 рік у Польщі українці сплатили втричі більше податків, ніж отримали соціальних виплат.

До речі, автор згаданого фейку Юрій Подоляка – прокремлівський блогер із Сум. Він виїхав до росії на початку 2014 року і продовжує вести свій YouTube. У 2024 році суд заочно засудив Подоляку до 15 років позбавлення волі за виправдовування агресії росії проти України і наведення ракет рф на Миколаїв.

Фейк: “Посольства України у країнах ЄС створюють Телеграм-чати для допомоги українцям”

У соціальних мережах поширюється інформація про те, що посольства України в ЄС створили Телеграм-чати, де волонтери та юристи нібито безкоштовно допомагають українцям із юридичними та іншими питаннями.

Це неправда. Посольства України не створюють офіційних Телеграм-чатів для консультацій і не комунікують через месенджери. Уся офіційна інформація публікується виключно на офіційних сайтах дипломатичних установ та їхніх сторінках у соцмережах (Facebook, Twitter), які мають підтверджену верифікацію.

Фейки про “офіційні чати” часто використовують шахраї для збору персональних даних українців, тож перед підпискою на будь-який Телеграм-канал чи групу варто перевіряти джерело інформації безпосередньо на сайті посольства чи МЗС України.

ФЕЙК: “Британська преса атакувала вибори в Німеччині через педофільські скандали”

Напередодні виборів в Німеччині проросійський Телеграм-канал “Партизаны Сумы–Харьков” поширив інформацію про те, що британські ЗМІ нібито масово звинувачують німецьких політиків у педофілії. У повідомленнях пропагандистських каналів наводяться “цитати” з британських видань The Sun та Daily Record, які нібито вийшли із заголовками на кшталт: “Німці обирають педофілів”. Також стверджується, що 69% членів усіх партій, які беруть участь у виборах, причетні до скандалів із педофілією.

Насправді жодне з провідних британських видань The Sun чи Daily Record не публікувало таких матеріалів. Якщо перевірити їхні сайти або архіви новин, таких заголовків або текстів не існує. 69% політиків у “педофільських скандалах” – також фіктивне число.

Ця цифра не фігурує в офіційних розслідуваннях чи доповідях правоохоронних органів Німеччини або міжнародних організацій. російська пропаганда часто використовує “шокуючі” вигадані статистики без жодних доказів, щоб підривати довіру до політиків у країнах Заходу.

ФЕЙК: “У Польщі бум пересадки органів з убитих солдатів ЗСУ”

Той же Телеграм-канал поширив і наступний фейк про нібито використання органів загиблих українських військових для трансплантацій у Польщі. Маніпулятори стверджують, що “список очікування донорських органів у Польщі скоротився у 8 разів”, тому що українських військових “розбирають на органи”. Публікацію супроводжує відео, з буцімто розслідуванням катарської телекомпанії Al Jazeera.

Насправді це вигадка, а “докази” фальшиві.

Al Jazeera не публікувала такого сюжету. У проросійських каналах часто згадують нібито “розслідування” іноземних медіа про торгівлю органами українських військових. Проте таких матеріалів у реальних джерелах не існує – це повністю сфабрикована інформація.

У 2024 році в Польщі дійсно на 22% зросла кількість трансплантацій, але через те, що збільшилася кількість зареєстрованих донорів.

російська пропаганда систематично поширює фейки про Європейський Союз, використовуючи як маніпуляції щодо самої України, так і спроби дискредитувати європейські країни. Головна мета цих інформаційних атак — підірвати довіру українців до ЄС, змусити сумніватися у доцільності євроінтеграції та створити розкол між Україною та її західними партнерами.Чим сильніші стають зв’язки України з ЄС, тим агресивніше Кремль атакує цю співпрацю в інформаційному полі. Тому критичне мислення та перевірка джерел — найкращий захист від фейків, якими росія намагається послабити єдність України та Європи.

Читайте також:

Жити під вибухами: як мешканці Сумщини адаптуються до небезпеки і коли звикання стає загрозою

Після влучання шахеда у дитячій поліклініці в Сумах зайнялася пожежа

Село Стецьківка постраждало від атаки БпЛА, два будинки зруйновані вщент

“Не мовчи – полон вбиває!”: у Сумах містяни вийшли на мирну акцію

Удар по Роменщині: безпілотник зруйнував будинки та комунальні приміщення

Медіа про Сумщину: показуємо сьогодні те, що завтра стане історією

Медіа про людей і території на межі цивілізації