Перше модульне містечко звели у Сумському районі для ВПО: як там живуть родини?
Наприкінці грудня у Нижньосироватській громаді встановили модульні будинки для ВПО. Це перше модульне містечко на Сумщині, в якому вже живуть люди.
У ньому 10 будинків, а вартість – приблизно 16 млн гривень. Профінансувала проєкт міжнародна організація УВКБ ООН. Наразі тут живе 5 родин з дітьми, невдовзі приїдуть й інші.
Тож як оселилися сімʼї – дивіться у відео.
Нещодавно на Сумщині почали реалізовувати проєкти з побудови модульних містечок. В одному з таких, у Нижньосироватській громаді, живуть 62 людини, 35 з них – діти.
Сьогодні на Сумщині зареєстровано 93 тисячі переселенців. Половина з цих внутрішньо переміщених осіб – люди, які евакуювалися з прикордоння. Решта – з інших областей. Як бачимо, потреба в облаштуванні житла для ВПО у Сумській області сьогодні є великою. Тому нещодавно в області стартували проєкти з побудови модульних містечок.

Перша родина, з якою вдалося поспілкуватися знімальній групі Кордон.Медіа, евакуювалася з прикордонної Миропільської громади.
Дві сестри та шестеро їхніх дітей жили у Великій Рибиці, але через російські обстріли їм довелося виїхати.
«Десь о 5-й ранку почалися дуже великі обстріли. Сестра збиралася на роботу, кажу – ні, Надю, треба вивозити дітей, – розповідає Світлана, одна з сестер. – Сусід їхав на Суми, нас усіх в одну машину легкову посадив – та й поїхали…»
Спочатку мами з дітьми жили в одному з сумських гуртожитків, а потім перебралися вже сюди, у модульне містечко.

«Місцеві ставляться до нас приязно, добрі люди. Щоранку йдуть, вітаються, питають, як справи. Якщо хтось цікавиться, як ми тут живемо, ми в гості запрошуємо, чому ні?», – каже Світлана.
Надія, сестра Світлани, розповідає, що у неї четверо дітей – двоє дівчат і двоє хлопців, і у сестри двійко хлопців. Отож, рятуючи малечу, і виїхали усі разом.

Про цю програму поселення у модульних будинках дізналися від знайомих волонтерів, тож вирішили й собі записатися. Кажуть, чекати довелося недовго.
У будинку є кухня і три кімнати: в одній разом мешкають усі хлопчики, в іншій – дівчатка, і ще одну кімнату ділять сестри. Кажуть, що місця вистачає усім.

Мешканці модульних будиночків самостійно сплачують рахунки за воду та світло. Вже провели інтернет.
Надія каже, що, за умовами договору, у тому випадку, якщо родини будуть жити в цих будиночках упродовж двох років, то стануть власниками цього житла.
«Усе є: два холодильники, кондиціонери, обігрівачі у кожну кімнату, пральна машинка», – розповідає жінка.

Встановлювати ці модульні будинки завершили 25 грудня, а вже на початку січня сюди заїхала перша родина. Наразі тут вже оселилися 5 сімей з дітьми.
Розташоване модульне містечко зручно, поруч є амбулаторія, дитячий садок, лікарня. Загалом тут може жити близько 60 людей.

Хто отримає право оселитися в цих будинках, вирішувала спеціальна комісія міжнародної організації УВКБ ООН, а також департамент соцзахисту Сумської ОВА та місцевої громади.
При відборі кандидатів на проживання перевагу надавали тим, у кого зруйноване або пошкоджене російськими обстрілами житло, а також багатодітним сім’ям та родинам, що опинилися у складних життєвих обставинах.

Пані Неллі, яка з родиною теж мешкає в одному з будиночків, – переселенка з Донецької області, з міста Українськ.
«Нам повертатися нікуди… Донецька область окупована, наше місто окуповане. Що там з нашими квартирами, ми не знаємо», – каже жінка.

Родина пані Неллі оселилася у середньому за розміром будинку, розрахованому на 5 осіб. Жінка говорить, що умови загалом подобаються, хоча її родині все ж таки трохи затісно, адже під одним дахом потрібно було розміститися кільком поколінням.
Втім у будинку тепло: у ньому пічне опалення, є дрова, а також безкоштовно надані брикети від UNICEF.

«Нам неймовірно пощастило, – каже Неллі, – донька моя казала, мабуть, хтось є поцілований Богом у нашій родині… Дуже мало такого житла, і от саме нам дісталося».
Прилегла територія біля будинків ще не впорядкована, але то – лише справа часу, переконана жінка. А ще переселенцям обіцяють виділити землю під невеличкі городи:
«У селі треба, щоб щось було своє, – хоч огірки посіяти, зелень, цибульку посадить…»
Подібні модульні будинки в області також є у Тростянці та Охтирці. Триває будівництво і в Сумах.
А от саме це містечко на 10 будинків, в якому вже живуть люди, на Сумщині перше. Проєкт продовжується, тому ще 13 таких будинків мають найближчим часом передати сім’ям переселенців у безпечні громади.
«Управління Верховного комісара у справах біженців Організації Об’єднаних Націй повністю профінансувало цей проєкт. Приблизна сума за це містечко – десь 16 млн», – говорить В’ячеслав Суспіцин, голова Нижньосироватської громади.
За словами голови громади, ближче до весни вони чекають й на інших людей, які оселяться тут. Сільська рада забезпечила підведення до містечка електроенергії та системи водопостачання.

У планах – благоустрій прилеглої території, який не поступатиметься європейському, – з тротуарними доріжками, дорогою, дитячим та спортивним майданчиками. Також наразі розглядають проєкт з озеленення, його вартість – 6 млн грн.
«Для сільської ради, це, звісно, проєкт дороговартісний, – зазначає голова громади, – але є благодійні фонди, які готові нам, сподіваюсь, допомогти. Тому, я думаю, ми впораємося з цим».
Школа в громаді наразі працює у змішаному режимі, і діти, які мешкають в містечку, з наступного навчального року вже стануть її учнями.
«Ми спілкувалися з батьками. Вони кажуть: “Ми закінчимо навчальний рік вже там, де вони зараз навчаються онлайн”. А на наступний навчальний рік вони вже будуть навчатися, звісно, у нас», – переконаний очільник громади.
Читайте також:
В Україні з’являться «громади-форпости»: що це означає?
Скільки прикордонні громади Сумщини витратять на оборону в цьому році?
ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла: стартувала нова програма