НОВИНИ

Перше модульне містечко звели у Сумському районі для ВПО: як там живуть родини?

Любов Сітак

2 Лют 2025

Скопіювати посилання

Наприкінці грудня у Нижньосироватській громаді встановили модульні будинки для ВПО. Це перше модульне містечко на Сумщині, в якому вже живуть люди.

У ньому 10 будинків, а вартість – приблизно 16 млн гривень. Профінансувала проєкт міжнародна організація УВКБ ООН. Наразі тут живе 5 родин з дітьми, невдовзі приїдуть й інші.

Тож як оселилися сімʼї – дивіться у відео.

Нещодавно на Сумщині почали реалізовувати проєкти з побудови модульних містечок. В одному з таких, у Нижньосироватській громаді, живуть 62 людини, 35 з них  – діти.

Сьогодні на Сумщині зареєстровано 93 тисячі переселенців. Половина з цих внутрішньо переміщених осіб – люди, які евакуювалися з прикордоння. Решта – з інших областей. Як бачимо, потреба в облаштуванні житла для ВПО у Сумській області сьогодні є великою. Тому нещодавно в області стартували проєкти з побудови модульних містечок.

Перше на Сумщині модульне містечко для ВПО

Перша родина, з якою вдалося поспілкуватися знімальній групі Кордон.Медіа, евакуювалася з прикордонної Миропільської громади.

Дві сестри та шестеро їхніх дітей жили у Великій Рибиці, але через російські обстріли їм довелося виїхати.

«Десь о 5-й ранку почалися дуже великі обстріли. Сестра збиралася на роботу, кажу – ні, Надю, треба вивозити дітей, – розповідає Світлана, одна з сестер. – Сусід їхав на Суми, нас усіх в одну машину легкову посадив – та й поїхали…»

Спочатку мами з дітьми жили в одному з сумських гуртожитків, а потім перебралися вже сюди, у модульне містечко.

Перше на Сумщині модульне містечко для ВПО

«Місцеві ставляться до нас приязно, добрі люди. Щоранку йдуть, вітаються, питають, як справи. Якщо хтось цікавиться, як ми тут живемо, ми в гості запрошуємо, чому ні?», – каже Світлана.

Надія, сестра Світлани, розповідає, що у неї четверо дітей – двоє дівчат і двоє хлопців, і у сестри двійко хлопців. Отож, рятуючи малечу, і виїхали усі разом.

Перше на Сумщині модульне містечко для ВПО

Про цю програму поселення у модульних будинках дізналися від знайомих волонтерів, тож вирішили й собі записатися. Кажуть, чекати довелося недовго.

У будинку є кухня і три кімнати: в одній разом мешкають усі хлопчики, в іншій – дівчатка, і ще одну кімнату ділять сестри. Кажуть, що місця вистачає усім.

Перше на Сумщині модульне містечко для ВПО

Мешканці модульних будиночків самостійно сплачують рахунки за воду та світло. Вже провели інтернет.

Надія каже, що, за умовами договору, у тому випадку, якщо родини будуть жити в цих будиночках упродовж двох років, то стануть власниками цього житла.

«Усе є: два холодильники, кондиціонери, обігрівачі у кожну кімнату, пральна машинка», – розповідає жінка.

Перше на Сумщині модульне містечко для ВПО

Встановлювати ці модульні будинки завершили 25 грудня, а вже на початку січня сюди заїхала перша родина. Наразі тут вже оселилися 5 сімей з дітьми.

Розташоване модульне містечко зручно, поруч є амбулаторія, дитячий садок, лікарня. Загалом тут може жити близько 60 людей.

Перше на Сумщині модульне містечко для ВПО

Хто отримає право оселитися в цих будинках, вирішувала спеціальна комісія міжнародної організації УВКБ ООН, а також департамент соцзахисту Сумської ОВА та місцевої громади.

При відборі кандидатів на проживання перевагу надавали тим, у кого зруйноване або пошкоджене російськими обстрілами житло, а також багатодітним сім’ям та родинам, що опинилися у складних життєвих обставинах.

Житло для ВПО на Сумщині

Пані Неллі, яка з родиною теж мешкає в одному з будиночків, – переселенка з Донецької області, з міста Українськ.

«Нам повертатися нікуди… Донецька область окупована, наше місто окуповане. Що там з нашими квартирами, ми не знаємо», – каже жінка.

Перше на Сумщині модульне містечко для ВПО

Родина пані Неллі оселилася у середньому за розміром будинку, розрахованому на 5 осіб. Жінка говорить, що умови загалом подобаються, хоча її родині все ж таки трохи затісно, адже під одним дахом потрібно було розміститися кільком поколінням.

Втім у будинку тепло: у ньому пічне опалення, є дрова, а також безкоштовно надані брикети від UNICEF.

Піч у модульному будинку для ВПО на Сумщині

«Нам неймовірно пощастило, – каже Неллі, – донька моя казала, мабуть, хтось є поцілований Богом у нашій родині… Дуже мало такого житла, і от саме нам дісталося».

Прилегла територія біля будинків ще не впорядкована, але то – лише справа часу, переконана жінка. А ще переселенцям обіцяють виділити землю під невеличкі городи:

«У селі треба, щоб щось було своє, – хоч огірки посіяти, зелень, цибульку посадить…»

Подібні модульні будинки в області також є у Тростянці та Охтирці. Триває будівництво і в Сумах.

А от саме це містечко на 10 будинків, в якому вже живуть люди, на Сумщині перше. Проєкт продовжується, тому ще 13 таких будинків мають найближчим часом передати сім’ям переселенців у безпечні громади.

«Управління Верховного комісара у справах біженців Організації Об’єднаних Націй повністю профінансувало цей проєкт. Приблизна сума за це містечко – десь 16 млн», – говорить В’ячеслав Суспіцин, голова Нижньосироватської громади.

За словами голови громади, ближче до весни вони чекають й на інших людей, які оселяться тут. Сільська рада забезпечила підведення до містечка електроенергії та системи водопостачання.

Модульний будинок для ВПО на Сумщині

У планах – благоустрій прилеглої території, який не поступатиметься європейському, – з тротуарними доріжками, дорогою, дитячим та спортивним майданчиками. Також наразі розглядають проєкт з озеленення, його вартість – 6 млн грн.

«Для сільської ради, це, звісно, проєкт дороговартісний, – зазначає голова громади, – але є благодійні фонди, які готові нам, сподіваюсь, допомогти. Тому, я думаю, ми впораємося з цим».

Школа в громаді наразі працює у змішаному режимі, і діти, які мешкають в містечку, з наступного навчального року вже стануть її учнями.

«Ми спілкувалися з батьками. Вони кажуть: “Ми закінчимо навчальний рік вже там, де вони зараз навчаються онлайн”. А на наступний навчальний рік вони вже будуть навчатися, звісно, у нас», – переконаний очільник громади.

Читайте також:

В Україні з’являться «громади-форпости»: що це означає?

Скільки прикордонні громади Сумщини  витратять на оборону в цьому році?

ВПО зможуть отримати субсидію на оренду житла: стартувала нова програма

Медіа про Сумщину: показуємо сьогодні те, що завтра стане історією

Медіа про людей і території на межі цивілізації