Знищили за 10 днів: зміни на прикордонні Сумського району та чи готові Суми до загострення?
Привіт! Це авторський блог Альони Яцини, і сьогодні поговоримо про вибух в Сумах та про те, що відбувалося протягом 24–28 березня у прикордонних Хотінській, Юнаківській, Миропільській та Краснопільській громадах. А ще – про те, якою наразі є безпекова ситуація на кордоні з Курщиною і Бєлгородщиною.
Це не просто новини — це історія з місць, де люди вимушені залишати свої домівки, але тварини чекають на господарів, а обстріли не стихають. Детально про ситуацію в епіцентрі подій на Сумщині.
Краснопільська громада

Почнемо з Краснопільської громади Сумського району, тому що саме вона зараз найактивніше обстрілюється ворогом.
Загалом станом на 28 березня, за даними голови громади Ірини Юхти, у громаді залишилося всього 4% людей. До повномасштабного вторгнення тут було понад 10 000 населення. Ще в минулому, 2024-му, та навіть ще на початку цього року в Краснопіллі жило близько 6 000 людей. У селищі Угроїди в Краснопільської громади, залишалося близько 2 000 людей.
Активно виїжджали хіба що з невеличких сіл у 5-кілометровій зоні, у безпосередній близькості до кордону, тому що там жити було вже неможливо, тому що були постійні обстріли, проблеми з електроенергією, з водою, майже не було зв’язку. У деяких селах – фактично по кілька місяців поспіль.
Лише за ніч з 27 на 28 березня на Краснопільську громаду ворог скинув 43 керовані авіабомби: були пошкоджені 80 будинків. Це переважно Краснопілля, Угроїди і село Миропільське Краснопільської громади.

Через таке посилення обстрілів за приблизно два тижні з Краснопілля та Угроїдів виїхала переважна більшість населення.
У Краснопіллі лишається приблизно 150 мешканців, переважно це люди похилого віку. Вони кажуть, що виїдуть пізніше, що збираються евакуюватися, втім, ще не виїжджають.
Учора, 27 березня, внаслідок прильоту по селищу керованої авіабомби у власному будинку був поранений 57-річний чоловік.
Загалом що там відбувається, ви можете бачити у наших репортажних сюжетах Кордон Медіа. Лише за цей тиждень ми випустили два матеріали. Один з Угроїдів, інший – з Краснопілля, де показали і евакуацію людей, і безпосередньо те, що там зараз відбувається. Насправді картина сумна.
Я особисто там була кілька днів тому, і, знаєте, всі вулиці селища настільки порожні, що, здається, людей немає зовсім. Стоїть тиша, і вулицями ходять зграйки курей, бігають свині, кози, собак чимало.

До речі, цього разу ми ніде не бачили прив’язаних собак. Тобто господарі, коли їдуть, собак відв’язують. Але тварини з дому не йдуть. Вони лишаються сидіти у дворах, і дуже багато таких картин, коли хата зруйнована, розбита, але собака не прив’язаний сидить біля двору або в дворі і продовжує стерегти подвір’я і чекати на господарів.

Сумно про це все говорити, але така от реальність у нас на Сумщині, на Краснопільщині.
У попередньому блозі я говорила про те, що люди, які виїжджають із сіл Краснопільської громади, не включених у перелік для обов’язкової евакуації, не можуть отримати допомогу, а також скористатися можливостями для внутрішньопереміщених осіб.
Після виходу цього матеріалу обласна влада підписала відповідні документи, і тепер Осоївку, Хмелівку, Веселе і Лозове додали до переліку населених пунктів, які підлягають обов’язковій евакуації, тому люди із цих сіл теж можуть отримати усю допомогу для внутрішньопереміщених осіб.
Загалом по Краснопільській громаді зі сторони України – це все, але хочеться ще додати, що суміжне із Краснопільською громадою в Білгородській області село Демидівка і територія навколо нього на проєкті Deep State є «сірою зоною».
Джерела Кордон Медіа підтверджують те, що там вже другий тиждень відбуваються певні маневри українських військових. Власне, тривають активні бойові дії.
Миропільська громада

Саме Миропілля, центр громади, фактично вщент зруйноване, переважно керованими авіабомбами ворога. Весь березень росіяни закидали ними село, стираючи з лиця землі хати й цілі вулиці. І це все триває.

У Миропіллі залишається жити близько трьох десятків людей, які або відмовляються від евакуації, або говорять, що, в принципі, ще от там хата ціла, і вони поживуть, або не знають, куди вивозити своїх тварин, своє господарство.
Із сіл Мала Рибиця і Велика Рибиця теж розпочалася евакуація. Там немає зв’язку. То як же в таких умовах організують вивезення людей?
Проводиться побудинковий обхід, під час якого людям повідомляють, що є можливість евакуюватися, називають місце і час збору. Якщо це маломобільні люди, то приймають заявки на те, що саме безпосередньо до їх двору, до їх хати приїде машина евакуації і забере їх звідти.
Я була на евакуації в одному з цих сіл і бачила, що люди записуються, на евакуацію погоджуються, але по факту їх приходить втричі менше.
Чому так? Буває, що люди вже зібралися в евакуацію, але ніч була більш-менш тихою (тобто, не 10 КАБів прилетіло, а, скажімо, 2-3), і люди думають, що ситуація вже повертає на краще, а отже, й виїжджати не потрібно.
Але, на жаль, на краще нічого не змінюється. Станом на 28 березня 2025 року це є такий сумний факт.

До села Грунівка Миропільської громади раніше не долітали керовані авіабомби, але цього тижня вже кілька КАБів влучило по околицях, серед людей постраждалих немає, але є пошкоджені домогосподарства.
Також керована авіабомба прилетіла у самісінький центр села Сінне й рознесла геть усе, що там було. Це було влучання біля магазину, в якому загинула продавчиня, яка там на той момент працювала. При цьому у селі лишається досить багато місцевих, які там проживають і ще не дуже хочуть звідти їхати.
Схожа ситуація й у селі Барилівка Миропільської громади, звідки теж оголошена евакуація, і теж люди їдуть неохоче.

Зараз влада Сумського району говорить про те, що їхня задача – максимально вивезти з цих сіл принаймні сім’ї з дітьми. І весь попередній тиждень, і цей тиждень займались цим. І, наскільки мені відомо, то уже всі сім’ї з дітьми з Миропільської громади, із зони, що підлягає евакуації, уже виїхали.
Але ми розуміємо, що є сім’ї з дітьми, які не виїжджають з різних причин. Найперша причина – це те, що немає за що і де жити, тож лишаються, наражаючи дітей на небезпеку у цих зонах активних обстрілів.
Юнаківська громада

Вже з початку цього тижня, з 24 березня, рейсовий автобус, який ходив в Юнаківку весь цей час, більше туди не їздить. У самій Юнаківці лишається жити менше 10 людей.
Село перебуває під постійними ударами, а всі автомобілі, які там рухаються, постійно атакуються дронами. Втім варто розуміти, що йде весна, починається сезон городів, тож люди все одно їхатимуть і повертатимуться в село, намагаючись привести своє господарство до ладу, бо ми ж бачимо вже третій рік поспіль, як воно все навесні у нас відбувається.
І так само бачимо, що у березні ситуація постійно загострюється. У 2023-му році найбільше страждали Великописарівська і Білопільська громади. Цього року це чотири громади Сумського району – Краснопільська, Миропільська, Юнаківська і Хотінська.
Але ми бачимо, щороку одну і ту саму картину: що було у 2022-му, самі знаєте, – ще весь березень на території Сумщини перебували російські військові, а люди все одно в усіх цих ситуаціях продовжували займатися господарством. Тож, чи зміниться щось у цьому році, – не знаю, будемо бачити.
Повертаючись від господарства знову до безпекової ситуації, хочеться сказати ще про село Могриця Юнаківської громади. Це було досить велике, багате село, і там є особлива туристична принада – крейдяні гори, місце, куди дуже любили приїжджати різні митці з усього світу. І це село зараз весь тиждень ворог фактично нищить, криючи із «Градів». І ми щодня пишемо у зведеннях про пошкоджені хати, обстріляні, розбиті домогосподарства.

Сьогодні вночі, як і вчора, туди прилетіли керовані авіабомби – прямо посеред вулиць. За вчора з Могриці виїхало близько 20 людей. Це ті, які евакуювались, приїжджали до Сум, оформлювали документи як ВПО і говорили про те, що вони виїхали.
Загалом така активна евакуація з Могриці розпочалася цього тижня, коли активізувалися ворожі обстріли в цьому селі. Вихідними в одному із сіл двоє дітей, 17 років, хлопчик і дівчина, їхали на мотоблоці до своїх батьків, і їх вразив ворожий дрон: діти потрапили до лікарні, на щастя, їх життю зараз нічого не загрожує.
Окрім сіл з 5-кілометрової зони, у Юнаківській громаді обов’язковій евакуації підлягають також села Кияниця, Могриця, Храпівщина, Іволжанське, Мар’їне і Нова Січ.
Перейдемо до огляду безпекової ситуації на лінії державного кордону України: село Новеньке Юнаківської громади вже другий місяць перебуває у «сірій зоні», якщо довіряти аналітикам Deep State.
І так само частина села Басівка – це наступне за Новеньким село вглиб території України, – теж є у «сірій зоні». Наскільки нам відомо з власних джерел Кордон.Медіа, за Басівку уже майже четвертий тиждень тривають піхотні бої.
Групи противника заходять в це село, переважно піші, або на квадроциклах. Сили оборони України їх знищують, вони знову заходять, їх знову знищують.
Як то кажуть, вони до нас, а ми вже тут.
І там тривають постійні бої за це село. Ворогу не вдається закріпитися, Сили оборони відбивають атаки, але час від часу ворог рухається по селу, то ближче, то далі. Тобто певний успіх маємо всі по черзі.
Знову ж таки, як нам відомо із власних джерел Кордон.Медіа, представники російської армії перебувають вже неподалік пропускного пункту на Суджу «Юнаківка». Тут тривають досить запеклі бої. Це ділянка, яка межує із зоною проведення Курської операції, і там зараз дуже-дуже складно.
Хотінська громада

Це сусідня з Юнаківською громада, і там теж є декілька «сірих зон» вже на території України біля села Журавка. З початку 2025 року там постійно заходять малі штурмові групи противника і намагаються закріпитися. Сили оборони України їм цього зробити не дають.
Також цього тижня з’явилася невелика сіра ділянка біля села Водолаги теж Хотінської громади.
На цьому тижні наша Леся Боровик їздила фактично до цих «сірих зон», бо у сусідніх селах Олексіївка та Біловоди досі залишаються цивільні люди, і їх потрошечку звідти евакуйовують – буквально по кілька людей, коли це дозволяє безпекова ситуація. А тим, хто попри все залишається, привозять хліб чи якусь невеличку гуманітарну допомогу, наскільки це можливо. Але з кожним днем ситуація ускладнюється.
Читайте також: З Хотінської громади на Сумщині сьогодні евакуювали людей та тварин
Зараз у прикордонних громадах, зокрема, у Хотінській та Юнаківській, ворог використовує таку тактику: уздовж дороги саджає дрони, і вони там перебувають на такому бойовому чергуванні. І, коли щось тільки дорогою рухається, цей дрон злітає і вражає всі транспортні засоби, незважаючи на те, що це за транспорт.
Буквально вчора, 27 березня, навіть підводу з конем, на якій евакуйовували з села маломобільних людей, вдарив російський ворожий дрон.
Тобто, ситуація критична у всій 5-кілометровій зоні Хотінської громади. До речі, ми записали інтерв’ю з головою Хотінської громади з Миколою Торяником, поговорили з ним загалом і про ситуацію в громаді, і про можливе майбутнє, і про ті села, які зараз фактично знищені. Тож вже наступного тижня, сподіваюся, воно вийде на нашому YouTube каналі, а текстова версія з’явиться на сайті.
З Хотіні, де буквально ще 2 тижні тому проживало більше 1000 людей, з села Писарівка Хотінської громади мешканці виїжджають самостійно, своїм транспортом, потроху евакуйовуються, а маломобільним людям, які хочуть евакуюватися і не мають такої можливості, допомогу надають волонтери і представники громади.
Інші громади Сумщини
Щодо інших територій на Сумщині, ситуація фактично скрізь однакова. Крім Сумського району, ДРГ найбільше заходять у прикордонних громадах Охтирського району, зокрема, у Великописарівській громаді. Так само високою є активність ДРГ на півночі області.
Найбільше обстрілюються ворогом Великописарівська, Серединобудська та Білопільська громади.
Суми
У понеділок, 24 березня, у Сумах пролунав потужний вибух. Наслідки для міста просто катастрофічні.

Пошкоджено багато квартир, міська рада нарахувала 4000 вибитих вікон і балконних рам, і дуже багато сімей втратили можливість нормально проживати у своїх квартирах.
Читайте також: Кіт серед руїн чекав на господарів: історія родини з Сум, яка втратила дім після вибуху 24 березня
Серед постраждалих були у тому числі й переселенці з прикордоння.
Читайте також: Втікали від війни, але опинилися в її епіцентрі: історія родини, що постраждала від вибуху в Сумах
У кількох будинках, розташованих неподалік від місця вибуху, квартири вигоріли, тобто людям фактично нікуди повертатися, і більшість зараз живе у своїх родичів.
Також внаслідок цього вибуху у Сумах зафіксували найбільшу кількість постраждалих: 124 людини -це, здається, остаточна цифра тих, хто звернувся за медичною допомогою, з них більше 20 – це діти. Загиблих в результаті цього вибуху немає.
Ми чекаємо від органів державної влади, від правоохоронних органів, будь-яких офіційних повідомлень щодо цієї ситуації і її причин.
А загалом хочу сказати, що, працюючи там, фільмуючи і фіксуючи все, ми побачили дуже велику роботу кожної зі служб, але повну відсутність якоїсь координації між ними, і це насправді бентежить.

Складається враження, що місто Суми взагалі тримається на волонтерах, на небайдужих людях, на громадських організаціях і благодійних фондах. Багато волонтерів, людей, медиків теж приходили самостійно на місце вибуху, приїжджали і допомагали пораненим кілька годин поспіль, тому що «швидкі» не справлялися з таким напливом.

Так само зараз усувають наслідки відповідні служби, ДСНС, а різні волонтерські організації їм допомагають.
Хотілося б бути впевненими, що місто місто Суми і Сумська громада готові до того, щоб усувати наслідки подібних ситуацій або інших обстрілів, які, на жаль, у нас не припиняються.
Попри те, що весь світ слухає розмови про перемовини, про можливі припинення вогню, і дискутує про це, Сумщина направду на собі цього не відчуває. Кількість обстрілів у нас за березень є найбільшою за усі часи повномасштабного вторгнення.
На сьогодні це все, про що я хотіла вам розповісти. Підписуйтесь на Кордон.Медіа –ми є у різних соцмережах, заходьте на наш сайт та YouTube-канал.
Якщо ви хочете підтримати нашу роботу, то можна оформити щомісячну підписку на зручну для вас суму, перейшовши за посиланням. Таким чином ви можете підтримувати роботу нашого незалежного медіа.
Якщо вам чи вашим родичам потрібна допомога з евакуацією з прикордоння, переходьте за цим посиланням – тут ми зібрали всю важливу інформацію. Так само, якщо ви маєте можливість і бажання допомогти переселенцям.
Допомога людям з прикордоння Сумщини наразі дуже потрібна. Їх привозять до Сум, у місця тимчасового компактного розміщення, дають їм ліжко і можливість жити, принаймні не під обстрілами, але здебільшого це – все. Людей закликають їхати до родичів, десь розміщатися або винаймати житло, а така можливість є далеко не у всіх. Тож Сумщина зараз потребує допомоги усієї країни.
Дякую, що читали, дивилися та слухали. Тихого нам часу.
Читайте також:
Зона болю: громади Сумського прикордоння між війною й життям
Сумщина: коли кордон стає лінією фронту
Сумщина під ударами КАБів та FPV-дронів: згоріли автівки й будинки