НОВИНИ

Чому містечко для ВПО у Тростянці вже майже рік стоїть порожнє?

Олеся Боровик

Олеся Боровик

7 Лют 2025

Скопіювати посилання

На Сумщині майже 100 тисяч внутрішньо переміщених людей. Більшість з них тікають від обстрілів, мають зруйноване чи пошкоджене житло. Тому тема, де оселитися, для них є особливо актуальною.

В області вже почали будувати модульні будинки та навіть цілі містечка. Одне з таких ми знайшли у Тростянці. Його збудували майже рік тому, але людей там досі немає. Чому так, розповімо у відео.

У тростянецькому містечку для ВПО будинки дуже красиві, але, на жаль, ніхто тут не живе. І так уже триває майже рік. Хоча їх би мали заселити переселенці з Сумської області, особливо з прикордоння, а також з Донеччини, Харківщини.

Житловий корпус вже цілком готовий для того, аби прийняти людей: ремонт повністю завершений, і тут мали б вже жити переселенці. От тільки в ньому немає опалення.

Містечко для ВПО в Тростянці на Сумщині

«Кожного дня ми заводимо генератор мінімум на 3-4 години для того, щоби нагріти будівлю і підтримати в належному стані. Відповідно, за годину спалюємо 16 л пального. І це лише щоб трішки підігріти його, довести температуру хоча б до 7-10 градусів тепла, щоб зберегти споруду в належному стані», – розповідає завідувачка центру ВПО у Тростянці Світлана Бакалова.

У сучасному новенькому корпусі – 30 номерів: є кімнати, розраховані на двох та на трьох осіб. Наразі у номерах вже є ліжка, сантехніка, рекуператори, кондиціонери. Для того, щоб можна було вже приймати людей, потрібні ще меблі, постіль, холодильники, пральні машини тощо. Також не вистачає бойлерів: із необхідних 36-ти наразі встановлені лише 20.

Всі номери однотипні, щоправда, 6 з них є дещо більшими за площею. Тут можна встановити двоповерхові ліжка для того, щоб родина могла розміститися з дітьми.

Містечко для ВПО в Тростянці на Сумщині

На другому поверсі, крім житлових кімнат, є також кімната відпочинку і приміщення під пральню.

«Наразі у Тростянці вже є понад 2 тисячі внутрішньо переміщених осіб, і людям потрібне постійне місце проживання», – говорить Світлана Бакалова.

Містечко для ВПО в Тростянці на Сумщині

Планується, що у цьому центрі люди будуть оселятися не тимчасово, а на тривалий час.

Їдальня, розрахована на 100 людей, розміщена в окремому корпусі. Тут велика кухня, а в обідній залі вже встановлені столи. На кухні є велика електроплита, витяжка, два холодильники.

Містечко для ВПО в Тростянці на Сумщині

«Але для повноцінного технологічного процесу приготування їжі цього замало, потрібно ще обладнання», – каже пані Світлана.

На другому поверсі цього корпусу є кілька приміщень, які можна використовувати для проведення зібрань, майстеркласів, зустрічей тощо.

Містечко для ВПО в Тростянці на Сумщині

Чому ці апартаменти досі без електроенергії, ми запитали голову Тростянецької громади.

«Вирішили будувати містечко для переселенців саме тут, бо після деокупації нашого міста багато людей мало потребу у місцях для проживання, також до нас почали їхати з інших територій, – говорить Юрій Бова, очільник Тростянецької громади. – Ми мали кошти, які в нас були на будівництво басейну перед війною».

Голова громади каже, що з огляду на те, що під час війни будувати басейн немає сенсу, з Міністерством молоді і спорту погодили, що ці кошти будуть спрямовані на створення центрів для ВПО.

«Ми таких центрів створили декілька. Один з них – у селі Солдатському. Зараз він працює, заселений. Також приймає переселенців пункт у селі Дернове», – розповідає Юрій Бова.

Ще центри для переселенців у Тростянці відкриті на вулиці Кеніга та на вулиці Заводській – там у колишньому гуртожитку зробили ремонт, і наразі приміщення повністю заселене.

Залишок коштів спрямували на будівництво та облаштування ось цього центру, говорить очільник громади. З міністром молоді та спорту обговорили, що, коли війна закінчиться, у цих приміщеннях можуть жити спортсмени, що приїжджатимуть на змагання.

Роботи стартували у 2023 році, і за півтора року усе вже було побудоване. Але виникли проблеми з тим, як буде опалюватися містечко.

Містечко для ВПО в Тростянці на Сумщині

«Котельню будувати – це дуже дорого, і коштів у нас не було на ці всі речі. Тому спланували, що все обігріватиметься електрикою. І потужна електрика потрібна. На початку 2024 року ми подали заявку до «Обленерго». На жаль, вже майже рік минув, але так нічого і не вирішилося», – каже Юрій Бова.

Підключати електроенергію мало б «Сумиобленерго». У коментарі Кордон.Медіа прессекретар розповіла, що зі свого боку компанія зробила все, що від них залежить.

«Розуміючи соціальну важливість цього об’єкту, «Сумиобленерго» зі свого боку максимально сприяє виконанню підключення цього комплексу до електричних мереж.

Однак це підключення, відповідно до укладеного договору між нами та замовником, а також до чинного законодавства, вимагає виконання певних технічних умов і оплати за надану послугу. А договірні відносини між нами та замовником, тобто Тростянецькою міською радою, укладені ще у 2024 році. Однак часткова оплата за надання цієї послуги надійшла до «Сумиобленерго» лише наприкінці листопада 2024 року», – пояснила прессекретар АТ «Сумиобленерго» Світлана Калиш.

Містечко для ВПО в Тростянці на Сумщині

Значний об’єм робіт неможливо виконати було за один місяць до закінчення звітного 2024 року, наголошує пані Світлана. Тому на вимогу заявника «Сумиобленерго» повернули кошти до Тростянецької міської ради.

«Одразу ж була укладена додаткова угода про перенесення проплати на 2025 рік, а також додаткова угода про включення до договору календарного плану фінансування та календарного графіку виконання цих робіт.

Ми оперативно надали замовнику рахунок на сплачення послуги нестандартного приєднання, але наразі ця оплата ще не здійснена. Як тільки надійдуть кошти, фахівці «Сумиобленерго» оперативно приступлять до реалізації цього приєднання», – запевняє Світлана Калиш.

Містечко для ВПО в Тростянці на Сумщині

Діяльність Обленерго регулює національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг НКРЄКП.

А от платіжки Тростянецької міської ради проходять через Держказначейство, і ці структури не поспішають з оформленням документів. Попередньо є домовленості між всіма, але, навіть якщо всі необхідні папери оформлять зараз, то світло, ну, і відповідно, люди, з’являться тут не раніше травня.

Читайте також:

Перше модульне містечко звели у Сумському районі для ВПО: як там живуть родини?

В Україні з’являться «громади-форпости»: що це означає?

Скільки прикордонні громади Сумщини  витратять на оборону в цьому році?

Медіа про Сумщину: показуємо сьогодні те, що завтра стане історією

Медіа про людей і території на межі цивілізації