«Гєна, треба домовитись!»: Геннадій Дем’яненко – про нюанси роботи у МВА, оборону міста та «Казку» без фортеці
Суми. 30 км до державного кордону з країною-агресором. Ще менше – до лінії фронту. То й зрозуміло, що найбільше зараз турбує мешканців міста і загалом Сумської громади: наскільки ми готові (чи не готові?) до оборони міста у разі посилення наступальних дій ворога на нашому напрямку? Бо маємо тяжкий досвід лютого 2022 року – прокидатися й бачити російські танки просто у себе під вікнами, і ці флешбеки не дають спокійно спати багатьом сумчанам, сум’янам і сумцям. Але не безпекою єдиною: ще одним питанням, яке наприкінці березня сколихнуло й збурило нашу громаду, спровокувавши численні суперечки й дописи у соцмережах, став демонтаж одного з замків у дитячому парку «Казка».
Нам у Кордон.Медіа це все так само болить і здається важливим, тож за коментарями щодо поточної ситуації ми звернулися до Сумської міської військової адміністрації. На наші питання погодився відповісти Геннадій Дем’яненко, перший заступник начальника Сумської МВА. Поговорили про те, чи готове місто Суми до оборони та можливої евакуації, чи були у навчальних закладах діти під час вибуху 24 березня та чи триває розслідування того, що сталося того дня. Ну й, звісно, про те, що буде з «Казкою» та її замками.
Про все це і трохи більше – далі в інтерв’ю, яке записувалося 1 квітня: хоч це – і День сміху, але смішно зараз не всім.

«Я вам обіцяю, тут ніякого ресторану не буде!»
У цьому блоці, що стосується парку «Казка», відображена виключно позиція Геннадія Дем’яненка. Усе нижчевикладене не є повною та вичерпною інформацією щодо цього питання. Редакція Кордон.Медіа вже готує розслідування, де буде відображена позиція усіх сторін та наведені відповідні документи.
Нагадаємо, К.М. писали про те, що в Сумах раптово почали демонтувати один із замків у дитячому парку «Казка», і що обіцяють обмежитися знесенням лише одного із замків.

Одне з питань, яке останнім часом сколихнуло і турбує практично всю нашу громаду, – це демонтаж замку у парку «Казка». Чия це була ідея?
Хочу відповісти на це питання з двох позицій – як сумчанин, житель міста, і як чиновник, але моя відповідь буде без політичної складової.
Скажу як чиновник. Було звернення комунального підприємства, яке обслуговує дитячий парк «Казка». Вони замовили й провели експертизу, ухвалили рішення про те, що треба визнати замок аварійним і списати. З цим звернулися до Сумської міської ради.
Коли?
Наприкінці березня, у 20-х числах.
Тобто звернення до Сумської міської ради було?
Вони (КП «Сумикомунінвест», – ред.) звернулися до Сумської міської ради з проханням списати аварійне майно. Провели у себе відповідні процедури, до цього військова адміністрація не має жодного відношення.
Комунальне підприємство проводить ліквідаційні заходи по своєму майну. Для цього вони провели інвентаризацію та замовили експертизу, отримали висновки про те, що це – аварійна будівля, яка не підлягає відновленню.
З цими документами і своїми актами й рішеннями КП звернулося до Сумської міської ради, не до військової адміністрації. Сумська міська рада підготувала проєкт наказу, згідно з яким, ми, військова адміністрація, повинні були погодити комунальному підприємству списання цього аварійного майна. Ми видали цей наказ не про знесення будівлі, а про погодження списання.
І процедуру списання, і договір на демонтаж будівлі проводило комунальне підприємство. Ось така історія. Це якщо юридично.
Наскільки нам відомо, це було 25 березня. Тобто, комунальне підприємство отримало погодження на списання цього майна з балансу 25 березня. 28 березня, у п’ятницю, вже під кінець робочого дня, всі документи були підписані. І вже у суботу 29 березня, із самого ранку почалися демонтажні роботи…
Так точно.
Це ми так швидко вміємо працювати насправді?
Вміємо. Це – аварійна будівля. Ви бачили купу фотографій, на яких каміння падає, і ці башти. Чого треба було чекати директору? Що вона впаде, не дай Бог, когось травмує, або ще гірше щось буде? Тому він і не чекав. До речі, можете у нього запитати, і він вам, я думаю, це підтвердить.
Є експертиза, є рішення, він повинен був негайно його виконувати. От він його і виконував.
Як він його виконував? Це, наскільки мені відомо, був прямий договір зі «Шляхрембудом»?
Так.
Хто його укладав?
Його уклало комунальне підприємство (КП «Сумикомунінвест», – ред.), яке керує дитячим парком, із КП «Шляхрембуд». Це два комунальних підприємства, у яких власник – Сумська міська територіальна громада.

Роль Сумської міської військової адміністрації в цьому яка?
Сумська військова адміністрація видала наказ про погодження списання майна, і все.
І на цьому все закінчилося?
Так точно. Ви можете підняти всі документи, ми їх надамо, і ви побачите нашу працю у вигляді одного документа, підготовленого Сумською міською радою.
Сумська МВА – єдина структура зараз, яка розпоряджається бюджетом громади. А як щодо комунальних підприємств?
Знову ж таки, говоримо про юридичний інструментарій. Відповідно до законодавства, ми маємо право управляти міським комунальним майном. Є певні обмеження, але ми маємо право управляти і комунальним майном, і об’єктами комунальної власності. У нас, повірте, якщо відкрити закон, то повноважень ну дуже багато…
Якщо договір про демонтаж споруди був укладений між двома комунальними підприємствами, то гроші на цей договір були витрачені з бюджету громади чи з бюджету КП?
Гроші – з бюджету комунального підприємства. З бюджету громади ми не виділяли на це коштів. Це був договір між двома комунальними підприємствами. Власник – Сумська міська рада або її комунальні підприємства, і державні гроші там не були задіяні, жодної копійки. І те, що військова адміністрація на це кошти не виділяла, я також підтверджую.
Чи відома Вам сума договору на демонтаж?
Суми договору немає. Там прописано, що вона буде виставлена відповідно до договірних відносин, згідно з рахунком КП «Шляхрембуд» і на підставі робіт, які вони проведуть. Роботи ще не завершені, наскільки мені відомо, рахунок не виставлявся, акти не підписувалися, взагалі ніяких платежів не було. Бюджетних коштів ми на це не витрачаємо і не витрачали.

У коментарях представників Сумської військової адміністрації йшлося про задіяння благодійної організації. Йдеться про гроші на демонтаж чи гроші на встановлення майбутнього майданчика?
Я думаю, йдеться про процедуру демонтажу, але про це краще спитати у керівництва комунального підприємства, яке обслуговує дитячий парк, і яке проводило демонтаж. Я не можу сказати вам зараз достовірно, тому що я не володію цією інформацією. Процедуру проводило підприємство, треба запитати у їхнього керівництва, щоб це було коректно.
Добре, тепер щодо Вашої громадянської позиції. У суботу зранку Ви виклали пост про те, що у парку почався демонтаж. Ви побачили певну реакцію соціальних мереж, реакцію містян, яка була досить бурхливою і переважно негативною.
Ну, скажімо так, неоднозначна реакція. Я теж тут виріс, ходив у цей парк, і буквально вчора от їхав з сином своїм, йому 26 років, і кажу: «Вадиме, ну от скажи чесно, як ти ставишся до цього?» Син відповів, що питання, звісно є, але немає цієї ось гіркоти, яка є у людей мого покоління. Бо ми – люди, які виросли якраз в ті роки, коли «Казка» працювала ще на повну. А от син говорить, що вже застав ці фортеці у занедбаному стані, тож у нього немає тієї ностальгії, як у мого покоління.
Вони, ті фортеці, побудовані у 1985 році, реально функціонували років 8, і вже більше 30 років закриті. У замку, який наразі демонтують, від початку був кінотеатр. Зараз, як ми розуміємо, є більш сучасні кінотеатри. Крім того, зараз у кожного є смартфон. Тож цільового функціоналу це приміщення зараз не має.
Деякі політики зараз розвивають ідею відбудувати фортецю. Супер. Але який буде функціонал? Так, треба поважати думку сумчан, і це – візитівка, і так далі. Але давайте чесно скажемо: 30 років вони були занедбані, закинуті, ніхто ними не займався, і жодна дитина від цього ніякого плюсу не мала. І навіть зараз.
Я підтримую повністю ідею, що треба відбудувати. Але перед тим, як відбудувати, треба спочатку демонтувати цю аварійну конструкцію. А що далі робити? Моя особиста думка як сумчанина – там повинен стояти гарний дитячий майданчик у вигляді замку. І вони є – класні, типу Диснейленду.
Кому буде краще від того, що зараз ми усім містом зберемо гроші, виділимо там щось з міського бюджету, щось з обласного бюджету? Не дамо кошти військовим, а дамо туди і відбудуємо цю фортецю. Який буде у неї функціонал? Будинок, біля якого можна буде сфотографуватися? Ну, давайте по-чесному: історичної цінності він не мав жодної.
Тому моя думка як громадянина, як мешканця Сум – там повинен бути багатофункціональний сучасний дитячий майданчик. Хай він буде у вигляді фортеці, хай він нагадує цю фортецю – це абсолютно можна легко і швидко зробити, але він буде для дітей, а не для нас.

Пане Геннадію, я майже ровесниця вашого сина, теж росла в цей час, теж сумчанка. І я пам’ятаю, як в цих фортецях у дитинстві бігала, хоч вони тоді вже були у не дуже доброму стані, але я їх обожнювала. Саме питання того, що замком треба займатися, піднімалося ще до повномасштабного вторгнення, і відповідь однозначна. Але зараз обурення викликають інші аспекти і питання.
Одне з дискусійних – демонтувати чи реставрувати? Зараз соціальними мережами гуляє нібито документ, де за висновками експертизи приймалося рішення комісією у складі бухгалтера і двірника КП «Сумикомунінвест».
Але ми хочемо бачити ті документи, на основі яких ухвалювалося це рішення. Тобто, хто був цей експерт і як він це рішення ухвалював. Чи є у вашому розпорядженні ці документи?
Так, у нашому розпорядженні є висновок експерта, а на підставі чого він був зроблений, ну, це, мабуть, треба дзвонити до експерта. А про двірника, ну, дивіться, тут взагалі проблема така: у нас що, двірник – не людина?
Людина, але ж не експерт у цьому питанні.
Є штат цього комунального підприємства, і там посадовців дуже мало: юрист, бухгалтер і директор, і все. А інші – двірники. Ну, не може бути, знаєте, якщо працює «Водоканал», то там будуть одні начальники, а не сантехніки. Тому там і двірники є.
Ми поважаємо усі професії, бо будь-яка робота варта поваги, це не обговорюється. Але питання саме експертності в цьому аспекті?
Це питання поставте комунальному підприємству. У нас є документ, є юридична підстава для ухвалення, було рішення, і ми його винесли.
Так, звернемось до них. Оскільки це питання викликає високий суспільний інтерес і не має жодних безпекових обмежень, я думаю, що ми можемо отримати всі ці документи, які є у розпорядженні міської військової адміністрації?
Звісно.
Давайте завершимо блок питань із замками. У нас є спільнота «Друзі Кордону» – це люди, які активно цікавляться усім, що відбувається у Сумах і на Сумщині, і завжди хочуть знати більше. Тож вони теж написали нам питання, на які хотіли б почути від Вас відповіді, деякі з них ми вже обговорили, але ще частину хотіла б озвучити далі.
Отже, під час демонтажу метал із замку складали у вантажівку і вивозили. Питання: куди це все поїхало, зокрема, гвинтові сходи?
Вони вивозились для облікування.

Тобто вони десь зберігаються?
Вони будуть на балансі комунального підприємства. Вони не зникли, їх ніхто не викрав, вони не пропали. Метал буде облікований, потім реалізований, за нього надійдуть кошти. Тому нічого не вкрали і не розтратили.
Щодо того майданчику, який планується встановити, є вже якісь розуміння, кошторис, хто буде за нього платити, взагалі якісь деталі по цьому?
Остаточно ще не визначено, нас цікавлять думки суспільства, хочемо усіх вислухати й почути. Як чиновник хочу сказати, що 100% там не буде ні ресторану, ні якоїсь комерційної забудови чи багатоповерхівки, ніхто не збирається привласнити цю землю.
Я розумію недовіру людей, але я обіцяю, що ми не збираємося цього робити. А по функціоналу, моя думка – зробити там такий класний дитячий майданчик, щоб там було добре і дітям, і їхнім батькам, а не просто поставити знову будівлю, яка прийде в занепад, тому що вона не буде використовуватись.
Чи є у нас як у громади на це гроші і чи на часі це?
Власні кошти на цей проєкт пропонує і сумський бізнес, і деякі наші політики, і активісти. Ми це вітаємо. Міський бюджет також може допомогти, кошти в нас є.
Щодо того, а що ж скажуть військові? Ми питали їхню думку, і вони кажуть: «А що, хіба у нас якісь не такі діти? Дітям треба гарне місце для розваг, і ми не проти, якщо якась частина коштів піде на цей проєкт». Ми щомісячно виділяємо з бюджету громади 10 мільйонів військовим, і вони говорять: «Ми поступимося цими грошами, 2-3 мільйонами, знайдемо якісь резерви, а ви купіть це дітям».
Я впевнений, що жоден військовий не буде проти, якщо це дітям. Це ж не ресторан будувати, не адміністрацію ремонтувати, не дорогу, не міст. Розумієте? Це для дітей.
Якщо ми це для дітей не зробимо, то грош нам ціна.
Тобто, наразі немає розуміння, скільки коштуватиме цей майданчик, скільки грошей є на це в бюджеті?
Це не критична цифра для бюджету міста Суми з урахуванням того, що є безліч бажаючих допомогти. Я впевнений, якщо ми звернемося до обласної адміністрації, вони також допоможуть. Можливо, держава допоможе. І я думаю, що за декілька місяців там можна поставити класний майданчик, де вже влітку будуть відпочивати і бавитися діти.
Нам відомо, що ці замки, які демонтуються, і ті, які поруч, були в оренді у одного з депутатів, зокрема у Вадима Лисого.
Я не готовий про це говорити. З того, що мені відомо, Сумська міська військова адміністрація ці договори не підписувала. Тому, будь ласка, запитайте це у комунального підприємства, щоб я не був ретранслятором неправдивої інформації. Або у тих осіб, про яких ви кажете.
Чи враховуватиме новий майданчик ідейну концепцію парку «Казка», щоб зберегти його самобутність?
Було багато закидів: не порадилися з сумчанами, знесли, не спитали і так далі. Але це знову ж таки не відповідає дійсності. У 2021 році було засідання містобудівної ради, на якому були присутні наші архітектори, спільнота, депутати Сумської міської ради.
Розуміємо, що військової адміністрації в той час, в принципі, не існувало. Вони ухвалили рішення про те, що фортецю треба демонтувати, цьому передували громадські обговорення. То які до нас претензії?
Нагадаємо, 13 квітня 2021 року було оголошено про проведення громадського обговорення ескізного проєкту реконструкції парку “Казка”. У цьому проєкті фортеця ще залишалася.
18 червня 2021 року цей проєкт був розглянутий на засіданні архітектурно-містобудівної ради і відправлений на доопрацювання.
Надалі “доопрацьований” ескізний проєкт (вже без фортеці!) знов розглянули на засіданні архітектурно-містобудівної ради 28 грудня 2021 року. Він був схвалений (але не затверджений!) і рекомендований до подальшої розробки з урахуванням зауважень.
Станом на сьогодні ніхто ескізний проєкт НЕ затверджував.
Ну, а К.М. вже готує детальне розслідування, у якому ми оприлюднимо позицію кожної зі сторін та наведемо документи, які нам вдалося отримати.
А в кого на балансі будуть ці споруди, зокрема, майданчик, про який йдеться, і укриття, яке там теж, кажуть, має бути?
На балансі комунального підприємства, яке обслуговує дитячий парк.
Ви як військова адміністрація маєте право на демонтаж споруд, пошкоджених внаслідок війни. Таких споруд у нас у Сумах насправді чимало. Це багатоквартирні будинки, які постраждали від прильоту шахедів, – на Героїв Крут, на Герасима Кондратьєва, на Петропавлівській тощо. Як щодо них?

Роботи ведуться. Проблема будинку на Петропавлівській в тому, що немає згоди декількох власників на демонтаж будівлі. Кошти виділені, експертизи проведені, ми готові все зробити, відновити, але власники не дають згоду. І юридично ми не можемо це зробити. По інших будинках, які пошкоджені, зокрема, на Героїв Крут, буквально в кінці березня завершились відповідні експертизи, і ми розпочинаємо відновлювальні роботи.

А що там буде? Це буде знесення чи відновлення?
Буде відновлення.
І коли почнуться ці роботи?
Найближчим часом.

«Суми готові до оборони»
Давайте від парку «Казка» перейдемо до питань, які стосуються нашої з вами безпеки. Упродовж березня вже тричі, якщо я не помиляюся, пролунали заяви президента України про те, що готується ворожий наступ на Сумщину і, зокрема, на Суми. Чи в цих умовах, які зараз відбуваються, на часі робити цю реконструкцію?
Кожний день відбуваються авіаудари, обстріли. Але життя у нас не зупинилося. Ми ж не зупинили надання комунальних послуг, не відключили світло, газ. Люди живуть у місті, ходять з дітьми по цьому парку. Ми повинні забезпечити їх безпеку.
Я розумію реакцію людей: роками нічого не робилося, а тут взяли і зробили. І зразу вбачається якийсь підвох. Та зробили, тому що треба було зробити, і все, точка.
Знаєте, багато хто порівнює цю ситуацію з, наприклад, Торецьком, Бахмутом, Покровськом, коли фронт підтягувався до міст, а там висаджували квіти чи ще щось таке робили, натомість не витрачаючи кошти, час і ресурси на оборонні споруди…
Щодо оборони міста Суми: ми готові до цього?
Місто Суми готове до оборони.
Бетонні блоки, які з’явилися нещодавно на вулицях міст, бентежать більшість сумчан. Що це?
Блоки придбало місто Суми, в тому числі військова адміністрація. Це була вказівка і вимога наших військових, які займаються обороною міста Суми. Можливо, ми недостатньо ці питання висвітлюємо перед громадянами, які питають, чому військова адміністрація займається демонтажем фортеці, але не займається обороною міста. Але, повірте, військова адміністрація займається питаннями оборони міста з ранку до ночі. Ну, хай там, як це пафосно не прозвучить, – цілодобово. Можливо, ми мало про це говоримо, але ми цим займаємося.
Будуються фортифікації, створюються всі умови для належної оборони міста Суми нашими військовими. Ми військових підтримуємо, і процентів 80-90 нашої роботи – це робота з військовими.
А цивільне життя – це, знаєте, у нас вже як факультатив, але ми також ним займаємося.
Місто Суми готове до всього. Ми багато про що не говоримо, щоб не наводити паніку. Але для оборони міста Суми засоби та сили є, військове командування до цього готове, і військова адміністрація також.

Де Ви бачите межу між інформуванням і донесенням до людей негативних десь новин, і між тим, щоб не наводити паніку?
Дуже складне питання. Дуже складне. Я не знаю, от ви знаєте цю межу?
Приблизно – да.
Давайте тоді поговоримо детальніше, можливо окремо взяти якусь ситуацію. Дійсно, дуже чутливе питання.
До ситуації і перейдемо: зараз до сіл Сумської міської громади вже долітають FPV-дрони. Це означає, що ворог перебуває не дуже далеко від меж громади. Чи є у нас план евакуації із Сумської міської громади?
План евакуації із Сумської міської територіальної громади у нас є. Для цього є засоби, механізми, людські ресурси, все це є. І план також є.
І є розуміння, коли його треба починати реалізовувати?
Як він буде вводитись, як буде реалізовуватися – хай сумчани за це не переймаються. Ми до цього абсолютно готові.
Чи правильно я розумію, що ми готові спершу вивозити села, що входять до Сумської громади, розташовані ближче до державного кордону України?

Знову ж таки, я вам таємницю зараз не відкрию, ви бачите, що зараз відбувається. Я донедавна був керівником у Сумському районі, займався питаннями евакуації. Хотінь, Юнаківка, Краснопілля – сам там був. Краснопілля… Ось моя помічниця – сама з Краснопілля, плаче кожен день. Ридає. Просто ридає. Але відбувається те, що відбувається.
Ми готові, ми приймаємо людей з прикордоння, з Сумського району у місті Суми. Люди не хочуть далеко від’їжджати.
Добре, що ми приймаємо людей зараз тут, у Сумах. Ми бачимо, як люди із Сум можуть з’їздити додому десь худобу погодувати, а хтось зараз вже збирається в ту саму Юнаківку городи садити.
Собак залишили навіть.
Собак їздять годувати.
Да, їздять. Курей годують, худобу.
Але це станом ось, на початок квітня. Але є така, скажімо, пересторога, що ця хвиля дійде і до Сумської міської громади. Зараз в місті кілька сотень тисяч людей. Чи є розуміння, куди їх вивозити?
Якщо я скажу, що все дуже просто, і все дуже добре, то це не так, і я не буду вас обманювати.
Навряд чи офіс простих рішень у нас зараз працює.
Згоден. Це війна, і простих рішень тут не буває. Але ми до цього готові. Ми готові до будь-якого розвитку подій. Я розумію, що це надзвичайно складне питання, але, повторююся, приводу для паніки і для евакуації наразі немає.
А коли буде, Ви скажете вчасно?
А коли буде, ми скажемо вчасно.
Завчасно?
От дивіться, я тут, я сам тут живу, у мене дружина тут, син тут служить. У мене мама живе у Верхній Сироватці. Повірте, мені теж тікати нікуди і бросати неможливо їх. Тому, повірте, нас ви тут побачите, якщо щось, не дай Боже, почнеться.

Нам всім тікати нікуди насправді. Але ми ж розуміємо з вами, що у всіх сумчан і загалом мешканців Сумщини є певна колективна психологічна травма, яка була завдана нам у лютому 2022 року, коли люди прокидалися від ворожих танків під вікнами. Зрозуміло, що і ми як медіа, і ви як влада пояснюєте, що зараз ситуація з обороною в нас інша, і так швидко просування ворожих військ швидше за все не відбудеться. Але у людей цей страх є.
Розумію. Я сам був у Сумах, коли це відбувалося, у 2022 році. Але хочу запевнити, що зараз ситуація кардинально інша. Військові на місці, влада на місці, і ми тримаємо позиції.
Правоохоронці на місці?)
І правоохоронці на місці.
«Вчителі витягували дітей»
Ми з Вами можемо поговорити, наскільки це можливо, про вибух у Сумах 24 березня? Кілька питань, на які, я думаю, можна відповісти.
Зокрема, чи були діти у закладах, у школі і в садочку?
В укритті діти були.
І в школі, і в садочку?
За садочок не готовий я зараз сказати. У школі дітей бачив, тому що ми туди приїхали з начальником. Ми побачили вибух і туди виїхали. Хвилин через 5-7 губернатор приїхав. Всі ми це бачили. І бачили цих дітей. І витягли ми дітей. Навчання у них дистанційне відбувалося.
Хіба не канікули були тоді?
Ні, не канікули були. І скажу по-чесному. Ці вчителі, знаєте, у таких стресових ситуаціях… Під час заняття це все відбулося. Як вона (вчителька – ред.) там витягала цих дітей, як вона за ними носилася… Знаєте, як ото квочка за ціплятами. Ну, респект.

Після цього випадку усі школи в нашій громаді перейшли на повністю дистанційне навчання. Навіть незважаючи на те, що ми як громада, і держава теж, і благодійні організації, і інші країни витратили гроші на облаштування укриттів у Сумах. Діти все одно не можуть туди ходити.
Як вам сказати, немає в цих умовах простих рішень. Це – одне із таких. Перестраховуємося вже максимально. Ну, нема простих зараз рішень. Можна нас критикувати, можливо, але…
Розглядається такий варіант, щоб кожна школа і садочок, які мають укриття і умови для того, щоб діти все ж приходили офлайн хоча б кілька разів на тиждень, окремо ухвалювали ці рішення?
Не у всіх закладів є така можливість.
Але по тих, у яких є?
Думаю, що так. Але, знову ж таки, надзвичайно непрості ці рішення. Ось декілька тижнів – і навчальний процес у нас закінчується.

Сумська міська військова адміністрація працює з військовими. Чи могли ви передбачити ті ризики, які, ймовірно, десь мали відношення до того вибуху, який стався 24 березня?
Про які ризики ви кажете?
Ризики того, що це може статися.
Щось ми можемо передбачити, а щось – не можемо. Так само і військові. Я думаю, це питання потрібно в повній мірі адресувати військовим. Ми абсолютно не знімаємо з себе відповідальності. Але, знову ж таки, повторююся, у нас багато питань виникає по збитих шахедах. Надзвичайно чутливе питання. І ми всі просимо, вимагаємо. І приймаються відповідні оперативні та технічні рішення щодо військових.
Але ж є певні квадрати розподілення, є там, зони ведення вогню?
Все це робиться. Це нелінійна війна. Немає тут лінії фронту і немає тих умов, до яких ми звикли. Так, є траєкторії, є зони обстрілу. Але не завжди воно відбувається так, як пише книжка.
І якщо ви скажете, що хоч один військовий хотів, щоб, не дай Боже, якийсь збитий шахед упав на людей, то я в це не вірю і такого немає.
Є командування, вони займаються. Наше завдання – їм максимально допомагати в тих питаннях, скажемо так, це військове, цивільне співробітництво, що залежить від військової адміністрації. Підтримка, постачання і багато інших речей. А вже тактичні рішення з приводу ведення оборони міста Суми, це, я впевнений, – компетенція військового командування.

Чи відомо вам про якісь відповідні дії правоохоронних органів, які займаються наслідками вибуху 24 березня? Чи ведуться якісь розслідування?
За фактом цієї події зареєстровано кримінальне провадження в СБУ, і вони займаються розслідуванням. Тож коментарі потрібно брати у них. Ми, до СБУ відношення не маємо і її діяльність не контролюємо.
А як міська військова адміністрація ви сприяєте цьому?
У межах нашої компетенції ми сприяємо усім нашим військовим формуванням, Силам оборони та безпеки.
І в цьому розслідуванні теж?
В тому числі.

Як Ви оцінюєте рівень комунікації міської військової адміністрації і Сумської міської ради?
Як вам сказати, складне це дуже питання. Самі розумієте.
У чому найбільша складність?
У тому, що мішається тут політика і чисто, простіть за слово, тупа робота.
Поясніть?
Вони хочуть від нас якоїсь гнучкості, якоїсь політичної комунікабельності. А ми не можемо її віддати просто.
Це ж ми не записуємо?
Це ми записуємо.
Це ми записуємо… Є такі речі, які ми не можемо зробити. Знаєте, от я працював головою райради, обіймав політичну посаду, і я міг допускати дуже багато речей і робити їх. І це було в межах етики професійної роботи і завдань, які я виконував. А тут я не можу їх робити.
Вони (депутати – ред.) приходять, кажуть: «Гєна, треба домовитись!» Я кажу, що не можемо домовитися просто. Тому що це ви, коли політикою займаєтесь, коли депутати, це, скажімо так, законно, правильно, етично і можливо це все зробити.
А ось з нами такі питання не завжди виходять, розумієте.
Чи є місце політиці на війні?
Моя думка – ні.
І останнє питання: чи є чіткий розподіл повноважень між Сумською міською військовою адміністрацією та Сумською міською радою? Чи існує він взагалі?
Юридично розподіл існує. Але, по-перше, думка така і позиція: я впевнений, що людей це не повинно турбувати, і воно не повинно до них мати якесь відношення.
Військова адміністрація – це орган, утворений на час воєнного стану, на час війни. Ми маємо певні повноваження, спрямовані на підтримку місцевого самоврядування, оскільки під час воєнного стану, в умовах війни, наявності військових, проведення військових дій, маневрів і дуже багатьох військових речей потрібні оперативні, невідкладні, негайні рішення. На їх ухвалення мають йти лічені хвилини. І це рішення ухвалює одна особа у військовій адміністрації. У цьому, власне, й сенс нашої роботи. Не хотілося б у цьому питанні розбирати юридичні аспекти, але громада і сумчани повинні розуміти, що і Сумська міська військова адміністрація, і Сумська міська рада – це по суті одне і те ж.
Дякую за розмову, за те, що Ви озвучили свою позицію, але ми поки живемо у правовій державі, і в нас все одно є юридичні розмежування і обмеження.

Читайте також:
Знищили за 10 днів: зміни на прикордонні Сумського району та чи готові Суми до загострення?
Зона болю: громади Сумського прикордоння між війною й життям