«Не хочеться з дому, так не хочеться…»: на Сумщині триває евакуація з-під обстрілів
Від 7 серпня 2024 року на Сумщині оголосили обовʼязкову евакуацію із 5 прикордонних громад через посилення російських обстрілів. Лише за останні три дні росіяни скинули на громади понад 100 керованих авіабомб (КАБ).
Людей масово вивозять з Краснопільської, Миколаївської, Миропільської, Юнаківської та Хотінської громад. Там, за даними ОВА, залишається близько 6 тисяч мешканців, серед них майже 500 дітей.
Частина переселенців приїздять в Суми самостійно, частина – евакуаційними автобусами. Тут вони оформлюють документи для грошових виплат, отримують гуманітарну допомогу та за необхідності місце для проживання.
Що розповіли жителі, які виїхали з прикордоння, – дивіться у відео.
У Сумах, куди привозять переселенців, вони можуть отримати допомогу, а також, за необхідності, – житло.
Як довелося виїжджати з-під обстрілів, покидаючи свої домівки, люди розповіли знімальній групі Кордон.Медіа.
«Я з села Олексіївка Хотінської громади, – розповідає пані Віра. Обстрілюють нас… Ось, два дні тому, біля хати розірвалося. Щоправда, нашій хаті нічого, а поруч повибивало всі вікна. У будинку через дорогу розбило кухню, сарай, і дорогу розбило. Світла немає, інтернету немає, а на дорозі обірвані дроти лежать».
Жінка говорить, що в Олексіївці багато розбитих будинків, є поранені люди. За її словами, у селі залишилося не більше чверті мешканців:
«Людей в селі було багато, але більша частина села вже виїхали. Там, де порозбивало будинки, та вулиця повністю виїхала, ну а на нашій ще половина людей вдома. Не хочеться з дому, так не хочеться…», – каже пані Віра.
Дорога до Хотіні – яма на ямі, щоб доїхати до Сум, треба трястися на вибоїнах десь з пів години, додає жінка.
Не краще і в Юнаківській громаді, яку ворог нещадно закидає авіабомбами.
«Та яка ситуація, коли над хатою цілий день КАБи свистять… У середу за день наді мною 7 КАБів пролетіло. Розбило кафе «Каштани», пошту, будинок і дитсадок. Ситуація так швидко змінюється, що ось тільки що все було ціле, а вже за 5 хвилин може статися, що там вже немає нічого», – розповідає мешканець Юнаківської громади Анатолій.
Чоловік говорить, що приїхав у Суми на тракторі: перегнав його з села і поставив у знайомих у Сумах.
«Забрав матір, собаку, покидав у причіп речі й гуманітарку, яку нам видавали, бо хтозна, чи надовго це все. Їхати додому зараз – я ж на самовбивцю не схожий», – говорить Анатолій.
Пані Валентина з села Басівка Юнаківської громади розповідає, що в її селі дуже багато розбитих будинків, буквально через один. Людей вже майже немає, усі повиїжджали. У кого були машини, тим це зробити було простіше:
«Ну, а ми ж сиділи, а тоді вже приїхав староста й забрав. Він вмовляв людей, щоб усі евакуювалися».
росіяни обстрілюють Басівку майже безперервно. Жінка говорить, що останніми днями вона майже не спала:
«Воно як вдарить, то підскакує й хата. Зірвало батарею, у кухні отака-о дірка».
У погріб літня жінка, яка живе сама, при обстрілах не ховалася. Говорить, що це теж страшно: може так присипати, що ніхто й не знайде. Тому залишалася в хаті.
Валентина розповідає, що до повномасштабного вторгнення у Басівці була школа, яка тепер пошкоджена російськими обстрілами: зруйнований дах, повилітали вікна, їх позабивали ДСП, а тепер вже й ті плити пробиті.
Евакуюється з Юнаківки й пані Віра. Каже, що від сильних обстрілів почав руйнуватися її будинок, відходить стіна, повилітали всі вікна. Взагалі в Юнаківці дуже багато пошкоджених і зруйнованих будівель.
«Дуже гучно у нас, – розповідає жінка, – б’ють день і ніч майже безперервно. Я на підлогу падала, коли були вибухи, а воно як вдарить – аж земля тремтить».
Але навіть попри такі страшні обстріли у селі є люди, які поки що не планують виїжджати, говорить жінка. Не хочуть кидати будинки, господарство, городи – сподіваються, що зрештою у них в селі все затихне й заспокоїться.
Голова Юнаківської громади Олена Сіма розповідає, що в евакуації їм допомагає організація SOS. Крім того, вивозять людей і шкільним автобусом громади.
У перший день евакуації вивезли 19 мешканців громади, у другий – вже 92. Евакуація триває, тож цифри не остаточні.
У Сумах евакуйованих привозять у прихисток, потім розселяють по гуртожитках у тих громадах, які готові прийняти переселенців і мають підписані договори з Юнаківською громадою.
«Робота ведеться, ніхто людей напризволяще не кидав, – запевняє Олена Сіма, – Для мене як для голови громади і для моїх працівників є доступ у кожне село. Вивозимо із двох-, п’яти- та десятикілометрової зони».
Пошкодження дуже великі, каже голова, у селах багато руйнувань.
Втім для себе як для керівника громади в першу чергу вона ставить завдання максимально евакуювати мешканців, особливо, літніх людей, яким важко виїхати самотужки.
Через велику кількість людей та навантаження у Сумах відчинили другий евакуаційний пункт реєстрації переселенців. Тут приймають жителів Білопільської, Ворожбянської та Краснопільської громад.
«На сьогодні їм надається вся необхідна допомога, починаючи від загальної реєстрації, видачі довідок про евакуацію. Реєструємо на надання допомоги, забезпечуємо юридичну, психологічну підтримку», – повідомила Тетяна Гапон, начальниця управління соцзахисту Сумської РДА.
У цьому пункті людей годують, розселяють по місцях компактного проживання тих, хто цього потребує, надають гуманітарну допомогу.
«Усі люди охоплені належною увагою: у нас є ще місця для розселення, тобто всім, кому треба підтримка, вона надається.
Люди дуже знервовані, стурбовані: де, як, що у них буде в житті, і на сьогоднішній день наше основне завдання – допомогти максимально і різнобічно у всіх тих потребах, які ми виявляємо у людей», – запевняє Тетяна Гапон.
Посадовиця говорить, що з початку року через такі пункти вже пройшло понад 500 евакуйованих, також багато хто виїхав самостійно.
Читайте також:
На Сумщині почалася евакуація з 10-кілометрової зони від російського кордону