Перше модульне містечко збудують у Сумах: який матиме вигляд та коли там будуть жити люди?
У Сумах планують побудувати модульне містечко для переселенців. Представники Товариства Червоного Хреста запевняють, що будуть зведені 6 двоповерхових будинків на 96 квартир.
У них може проживати до 600 людей. Квартири будуть облаштовані меблями та технікою. Приблизна вартість цього проєкту – 385 млн гривень.
Перший етап будівництва, а це готовий фундамент та зведення двох будинків, планують завершити вже у лютому 2025-го. Ну, а повністю збудувати модульне містечко мають восени, тобто за рік. На якому етапі будівництво зараз – дивіться у відео.
15 жовтня 2024 року представники товариства Червоного Хреста провели презентацію проєкту, над яким працювали 2 роки, і оголосили про початок будівництва.
Втім, наразі жодних робіт ще не розпочинали. Причина в тому, що компанії, які брали участь у тендері, завищили ціни, через що неможливо вкластися у запланований бюджет. Тому будівництво перенесли ще приблизно на два тижні.
Наскільки реально збудувати повністю модульне містечко менше, ніж за рік, і як саме це планують зробити, наразі невідомо.
«Зараз був скасований тендер і розпочався новий, бо деякі компанії завищили бюджет, який ми прорахували відповідно до тих нормативів і стандартів, що є в нашій Сумській області. І ці розрахунки пройшли експертизу. Сума коштів, яку планували використати на першому етапі, була десь в межах 110 млн грн», – говорить Ігор Шаповал, керівник Сумської обласної організації Товариства Червоного хреста.
Проєкт передбачає зведення 6 двоповерхових будинків на 96 квартир, повністю облаштованих меблями та технікою. Ці квартири повинні бути пристосовані для маломобільних людей. Також має бути створений соціальний простір з безкоштовною пральнею, перукарнею, та збудовані магазини й аптеки з нижчими, ніж у місті, цінами.
Загальна вартість проєкту станом на зараз – приблизно 8 млн євро, у гривнях це майже 400 млн. Але все залежить від курсу, і ця ціна згодом може змінюватись.
«Це містечко задумане як система підтримки людей, які тут проживають: вони мають отримати на місці медичну, соціальну, гуманітарну, юридичну, психологічну допомогу тощо», – розповідає Ігор Шаповал.
Проєкт модульного містечка створював Червоний хрест, а ділянку землі, на якій планують його побудувати, але де й досі ще нічого немає, виділила Сумська міська рада. До речі, звідси до російського кордону трішки більше, ніж 20 км.
Тож чому вирішили будувати саме тут, та через що виникла затримка з виділенням землі під будівництво, Кордон.Медіа запитали у Артема Кобзаря, виконуючого обов’язки міського голови Сум.
Посадовець розповів, що з цією пропозицією Червоний хрест звернувся до міської ради ще у 2022 році, і тоді ж питання розглянули на засіданні земельної комісії, а потім на сесії депутати за нього проголосували.
«Ділянка землі виділялася так довго через те, що ніяк не могли знайти донорів. І десь приблизно пів року тому ми тільки підписали меморандум про співпрацю. Усе повністю фінансують міжнародні донори. Міська рада буде платити за водовідведення, водо- та електропостачання», – говорить Артем Кобзар.
У шести будинках можна буде розмістити до 600 мешканців – 100 людей на один будинок. Втім, це лише у випадку якоїсь надзвичайної ситуації, коли у кімнатах ставитимуть розкладачки і за рахунок цього збільшуватимуть кількість місць перебування.
Але за нормальних обставин в одно- та двокімнатних квартирах будуть жити сім’ї, які у нас зазвичай становлять в середньому від 2 до 5 людей, тобто, в одному будиночку будуть розміщені близько 60 жителів.
На перших поверхах планують селити людей з інвалідністю, літніх – тих, кому важко або ж неможливо буде дістатися другого поверху. Ігор Шаповал запевняє, що будинки будуть облаштовані пандусами, заїздами та повністю пристосовані для проживання маломобільних громадян.
Якщо все буде йти за планом, то вже у січні-лютому 2025 року мають залити фундамент та звести два перших будиночки. Ну, а повністю завершити будівництво планують вже восени цього ж року.
Переселенцям, які хочуть жити у модульному містечку, потрібно звернутися до органів соцзахисту з відповідною заявою. І якщо вони відповідають вимогам, прописаним у проєкті, їх внесуть у списки, які будуть формувати у соцзахисті. У першу чергу тут будуть селити багатодітні родини, маломобільних, малозабезпечених та літніх людей.
«А далі ми вже на наглядовій раді затверджуємо ці списки, – говорить Ігор Шаповал. – Швидше за все, буде видаватися ордер на проживання терміном орієнтовно на рік»
Усі питання подальшого проживання людей будуть розглядатися в індивідуальному порядку, говорить керівник Сумської обласної організації Товариства Червоного хреста:
«Можливо, людині у зв’язку з якимись особливостями ситуації за рік не вдалося вирішити свої проблеми, тож термін може продовжуватися»
Ну, а поки що жителі прикордоння Сумщини живуть в гуртожитках або у своїх рідних. В яких умовах вони проживають, ми розповідали й показували раніше. Тож Кордон Meдia буде слідкувати за будівництвом модульного містечка, а ви слідкуйте за нашими матеріалами, щоб нічого не пропустити.
Читайте також:
«Виїхала в нікуди»: історія жительки Сумщини, яка евакуювалася із прикордоння
Дітей на Сумщині евакуюють примусово: куди везуть та що буде з батьками, котрі не хочуть їхати?
На Сумщині з небезпечної зони вже евакуювали майже 7 тисяч дітей
З Есманьської громади евакуювалося понад 1,5 тисячі людей