«Виїхала в нікуди»: історія жительки Сумщини, яка евакуювалася із прикордоння
Куди виїжджають люди з прикордонних громад Сумщини, у яких оголосили евакуацію через те, що ці території нещадно обстрілюються росіянами? Представники служби соцзахисту в Сумах запевняють, що в області підготовлено багато місць, де на цих людей чекають, і все йде за планом.
Але чи так насправді? Кордон.Медіа поспілкувалися з переселенкою з з Середино-Будської громади Таїсією Дмитрівною, і вона розповіла про своє життя вдома та про те, чому зрештою таки вирішила виїхати.
Нагадаємо, евакуацію на Сумщині оголосили ще у серпні 2023 року. Стосувалася вона мешканців 5-кілометрової зони біля кордону з росією. У березні цього року ОВА оголосила про обов‘язкову евакуацію дітей з Великописарівської та Середино-Будської громад.
Із початком Курської операції додалася ще евакуація із 5-ти громад Сумського району, які межують із Курщиною. З вересня до списку населених пунктів на переселення додалися ще Глухів, Ямпіль та Есмань. А тепер вже упродовж тижня йде евакуація із 90 населених пунктів Сумського району.
За інформацією ОВА, на Сумщині вже евакуювали більше 36 тисяч жителів прикордоння у більш безпечні місця.
Пані Таїсія – з села Пигарівка Середино-Будської міської громади. Говорить, що довелося поїхати, бо ситуація в селі та навколо лише погіршується.
«Ліси горять, і все ближче до нас, – розповідає жінка. – Крім того, дуже дорого виходить, щоб дістатися до лікарні, – щоб доїхати до Шостки, треба віддати перевізнику 2000 гривень, і то не всі ще й хочуть туди їхати».
Автобусних рейсів у громаді немає вже давно, тож єдиний вихід – шукати транспорт у приватному порядку. Така ж ситуація і з поїздками до Середини-Буди, говорить пані Таїсія. А жінці потрібно часто звертатися до лікаря через стан здоров’я.
Про те, що лишилося у Середині-Буді, та як там живуть люди, можете дізнатися з репортажу наших воєнкорів: «Нас кинули»: жителі Середини-Буди про життя у зоні бойових дій на кордоні з росією
Таїсія Дмитрівна говорить, що інформацію про необхідність евакуації людям, особливо, родинам з дітьми, надавала поліція. Втім, ніхто не казав точно, куди саме будуть вивозити.
На думку жінки, в Середині-Буді наразі залишаються люди, у яких є робота, і в разі евакуації вони бояться її втратити та не розуміють, за які кошти будуть жити.
Що стосується Пигарівки, то там наразі роботи немає, працює лише сільська рада. Раніше пані Таїсія була листоношею, втім, її скоротили, і тепер раз на тиждень в село приїжджає виїзна пошта.
З села виїжджала за допомогою волонтерів, які привезли її до Сум, розповідає наша співрозмовниця. Волонтери попередили, що необхідно в адміністрації взяти довідку про те, що будуть виїжджати, бо вона потрібна, щоб на новому місці проживання отримувати виплати для переселенців.
Але, за словами жінки, довідку їй не дали. Як причину вказали те, що з проханням про виїзд вона звернулася до іншої організації.
Вже у Сумах довелося приділити багато часу, щоб заповнити необхідні бланки у департаменті соцзахисту для оформлення статусу ВПО, адже людей там багато, черги.
Як людина з оформленим статусом ВПО пані Таїсія отримуватиме виплату 2000 грн на місяць.
«Ще обіцяли щось від волонтерів, але там, куди нас направили, нам відповіли, що тут вже не працюють, і коштів немає… Хіба ж у Сумах на 2000 гривень проживеш?», – говорить переселенка.
Кожна людина, яка хоче евакуюватися, має отримати довідку від органів місцевого самоврядування. Цей документ допоможе надалі набути статусу ВПО та отримати кошти на підтримку, а це 2000 грн для дорослих та 3000 – для дітей.
Також жителі прикордоння можуть отримати одноразову допомогу в 10 000 грн.
Детальніше про права внутрішньо переміщених осіб ми розповідали тут: Що отримують та як живуть переселенці із прикордоння Сумщини?
Як буде жити далі, Таїсія Дмитрівна ще не визначилася. Говорить, поки що – у родичів, а там треба до лікаря, можливо, доведеться побути в лікарні.
У рідному селі жінки ще досі залишаються багато сімей з дітьми. На питання, чому вони попри небезпеку, не виїжджають, пані Таїсія говорить, що все – через невизначеність і відсутність чіткої інформації.
«Куди вони з дітками поїдуть? Ми в селі живемо, у кожного – господарство, за рахунок якого й виживаємо… І це все кинути, незрозуміло куди їхати? Якби ж то приїхали, людям показали: ось, ми вас переселимо у таке місце, ось ми вам таке дамо… А так – кинь свій дім і їдь у невідомість», – говорить жінка.
За інформацією ОВА, на Сумщині вже евакуювали більше 30 тисяч жителів прикордоння у більш безпечні місця. Евакуація триває.
Читайте також:
Який вигляд має Середино-Будська школа на кордоні з росією, яку тричі обстріляли з артилерії
Куди розселяють евакуйованих з прикордоння Сумщини: покажемо, в яких умовах живуть люди
Обов‘язкову евакуацію оголосили з Білопілля: куди та кого вивозять із прикордоння