Родині з Охтирки встановили модульний будинок на місці зруйнованого: як облаштувалися?
Родина Сталинських з Охтирки втратила свій дім 13 березня 2022 року після влучання російської ракети. Порадившись між собою, сімʼя вирішила, що не хоче жити в іншому місці, тому подали заявку в дії на сертифікат на відновлення.
Коштів поки немає, але, як тільки надійдуть, Сталинські розпочнуть будівництво нової оселі. Саме тому отримали модульний будинок, оскільки відбудова на власній землі є головною умовою проєкту, який реалізує та фінансує організація УВКБ ООН у справах біженців.
Яка вартість модульного будинку та як він облаштований зсередини, дивіться у відео.
Пані Світлана показує модульний будинок, у якому зараз живе її родина:
«Ми його довго чекали, і дочекалися. Ви знаєте, найдужче вірили діти. А у мене вже бувало таке, що вже й не вірилося, і руки опускалися. Але розуміла, що треба чекати, сподіватися, бо зараз такий час – війна».
Світлана розповідає, коли їм зателефонували і повідомили, що будинок привезуть, усі дуже зраділи. І вже за тиждень він був встановлений.
Будинок невеличкий, але комфортний, облаштований меблями й технікою. Всередині тепло.
Дві спальні кімнати, санвузол та кухня розраховані на проживання п’ятьох людей.
«Оскільки у нас родина велика, то нам дали більший модульний будиночок. Вони бувають і менші, а нам дістався більший. Все є, все встановлено, все працює. Плита, витяжка, холодильник, пічка – все працює. Кондиціонери в кожній кімнаті, батареї», – розповідає господиня.
У подальшому родина хоче додати трохи більше меблів: диван, комод, шафи для книжок тощо.
Світлана наголошує, що для неї було принципово важливим почати відбудову саме тут:
«Ми не хотіли нікуди. Тому що тут наш дім. Тут жили мої батьки, діди, прадіди. Дід мій будував цей будинок у 1946 році».
Жінка каже, що залишатися тут – це мрія і рішення усієї родини. Дітям дуже подобається і їхня кімната, і будинок. Нікіта, молодший син, говорить, що навіть не уявляє, що вони житимуть десь-інде:
“Тут навіть дихається по-іншому в себе у дворі, в себе дома»
Реалізація одного такого проєкту триває в середньому від 3 до 6 місяців. Наприклад, сім’я Сталинських отримала цей модульний будинок за 7 місяців, і тепер він повністю перебуває в їхній приватній власності.
Але, за умовами проєкту, його встановлюють лише тоді, коли сім’я точно буде відбудовувати зруйновану оселю на цьому ж місці.
Пані Світлана показує ванну кімнату. Тут теж все є: душова кабіна, бойлер, пральна машина, раковина, унітаз.
«Все зручно, все добре, все працює», – говорить жінка.
Один такий модульний будиночок коштує понад 25 тисяч доларів, його повністю профінансували міжнародні партнери. Окрім цієї родини, таке тимчасове житло вже до кінця грудня мають отримати ще дві сім’ї в Охтирці.
А загалом в Сумській області у найближчий час будуть встановлені ще 14 таких модульних будинків.
Детальніше про процес та умови надання нам розповів пан Андрій, інженер-консультант благодійної організації «Рокада».
Ініціатором і реалізатором основних проєктів зі встановлення модульних будинків є агентство ООН у справах біженців. Їм допомагає виконавчий партнер – благодійний фонд «Рокада».
«Ми шукали бенефіціарів, чиї будинки були зруйновані під час бойових дій. Якраз ця програма і розрахована на людей, у яких немає іншого житла, і хто хоче і далі жити на своїй землі, відбудовувати свій будинок, який був зруйнований», – розповідає пан Андрій.
Це проєкт Агенства ООН у справах біженців, і вони його повністю фінансують. Благодійний фонд “Рокада” допомагає знаходити бенефіціарів, відбирати, попередньо обстежувати їхні зруйновані або пошкоджені будинки.
Пані Світлана говорить, що, як тільки почнуть надходити кошти, родина буде закуповувати необхідні матеріали й починати будівництво:
«Що зможемо – будемо робити самі, що не зможемо – треба буде людей наймати».
Читайте також:
Як на нас впливають постійні обстріли та чому люди попри небезпеку не хочуть покидати домівки?
росія забрала дім, а згодом і життя у жінки, яка поборола рак