Новини

Евакуація з Глухова: як виїхати та де жити переселенцям?

Олеся Боровик

26 Вер 2024

Скопіювати посилання

Глухів – прикордонне місто у Шосткинському районі на Сумщині. Від центру міста до ворожого кордону напряму – 8 кілометрів. Місто ще кілька місяців тому було відносно безпечним та приймало переселенців із інших територій області. Та за останні два місяці все змінилося.

Від початку вересня з цього, а також ще з двох населених пунктів – Есмані та Свеси на півночі області Сумська ОВА оголосила обов‘язкову евакуацію. Усе через те, що ворог активно взявся бомбити ці міста з авіації. Чи багато охочих та що пропонують тим, хто погодився виїхати, розбиралися Кордон.Медіа.

У Глухові мешкають близько 30 тисяч жителів, і всі вони, за розпорядженням ОВА, мають евакуюватися. Усе через те, що ворог активно взявся бомбити місто з авіації.

Та чи багато охочих виїхати? Кордон.Медіа запитали про це в людей на вулицях Глухова.

«Діти із батьками виїжджають, ну, діти, може, й треба, на всякий випадок. А дорослі… Ну, не знаю, – мені здається, тут можна жити. Нас обстрілюють не більше, аніж в інших містах», – говорить глухівчанка.

Мешканці міста, яких воєнкори Кордон.Медіа зустріли на вулицях, доволі скептично ставляться до ідеї евакуації. І на те існує кілька причин, за словами людей.

Глухівчанам оголосили обов'язкову евакуацію

Перша – відсутність чіткого плану евакуації: люди не розуміють, де і за які кошти вони будуть жити. Друга – не хочуть кидати напризволяще своїх домашніх улюбленців, а з ними, кажуть, знайти житло нереально. До того ж бояться залишати власні квартири та будинки без нагляду, бо, кажуть, є випадки мародерства.

«Життя у маленькому місті і життя у столиці дуже різниться, – говорить глухівчанка. Тут ми вже знаємо, як нам розпланувати на місяць наші 8 тисяч, а в Києві що? Цього вистачить на 2-3 дні?..»

На момент зйомок у місті не було світла – це через удари з авіації по селищу поруч. Пані Ольга, продавчиня магазину у центрі Глухова, рятує льодом продукти. Жінка говорить, що їм пропонували евакуацію до Шостки або ж до Роменського району.

«Шостка – що учора було? (вибухи – ред.) Отож… А в Роменському районі постійно дрони-розвідники літають, це ж не просто так. Будемо у місті до останнього», – говорить Ольга.

Старовинний Глухів

Обов’язкову евакуацію Сумська ОВА оголосила з початку вересня 2024 року. Як пояснили нам у міській раді Глухова, евакуація проходить у два етапи.

«Перший етап – інформаційний: як тільки ми дізналися про оголошення обов’язкової евакуації, ми повідомили про це людям. Також це вивезення цінностей, які є у навчальних закладах, організаціях тощо. На цьому етапі практично все вже зроблено», – говорить Ірина Терещенко, керуюча справами виконкому Глухівської міськради.

Яким чином проводили оповіщення? Спочатку, говорить пані Ірина, поінформували працівників міськвиконкому, що потрібно казати людям, далі запросили керівників підприємств, закладів, старших будинків, квартальних, голів квартальних комітетів, і до всіх доносили інформацію, що проходить обов’язкова евакуація.

Далі, якщо людина вирішила для себе: «я виїжджаю», їй потрібно прийти до кабінету №14 у міськраді та отримати довідку про евакуацію. Будь-яке питання щодо цього можна поставити, зателефонувавши на гарячу лінію, номер якої є на сайті Глухівської міської ради.

Для того, щоб евакуйованих зустріли у місці прибуття, важливо не діяти самостійно, а контактувати з міськрадою, наголошує пані Ірина. Як доказ керуюча справами виконкому показує фото родини, яку зустрічають на вокзалі в Києві.

Але це, скоріш за все, виключення з правил: більшість охочих виїхати з Глухова мають самі собі знайти, де жити.

Місто Глухів на півночі Сумщини

Обов’язкова евакуація з Глухова стосується майже 30 тисяч місцевих, хоча, за словами міського голови Надії Вайло, ще не всіх вивезли із п’ятикілометрової зони, звідки евакуація триває вже як рік.

«Всі люди, які хочуть евакуюватись, можуть це зробити – або самостійно, або потягом. Кожна людина може звернутись до нас і скористатися цією послугою, плюс у нас є інформація, куди можуть люди виїхати, тобто місця, де вони можуть жити. Це адреси і в Полтавській області, і в Чернігівській, і в інших областях», – говорить очільниця Глухівської міськради.

Вона додає, що наразі у трьох населених пунктах громади у найбільш небезпечній 5-кілометровій зоні на прикордонні залишаються 280 людей, і 26 з них – це діти.

«Ми проводимо роз’яснювальну роботу, попереджаємо про те, що за дітей повинна бути якась підвищена відповідальність, але люди все одно не хочуть виїжджати.

Можна, звісно, прискорити цю евакуацію – не ремонтувати там світло, воду, не робити якісь речі, але ж там живуть люди! Тому сьогодні я дякую підприємцям, які возять туди хліб, які працюють, тримають торгові точки», – говорить пані Надія.

У те, що буде багато охочих виїхати з самого Глухова, очільниця міста не вірить, тому, каже, готуються до зими та до всіх викликів війни.

За місяць від оголошення евакуації із Глухова, за інформацією військової адміністрації, виїхала вже третина населення.

Читайте також:

Практично знищена школа, пошкоджений житловий квартал: росіяни вдарили по Глухову авіабомбами

російські «Гради» ударили по Глухову: що відомо про поранених та загиблого?

В яких умовах живуть переселенці з прифронтових регіонів? Гуртожитки та приватні будинки для ВПО у Сумській та Запорізькій областях

Про нас
Медіа про Сумщину: ми показуємо сьогодні те, що завтра стане історією

Ми – медіа про людей і території, що знаходяться на межі цивілізації