У Великописарівській громаді створили військову адміністрацію: що зміниться для людей?
21 серпня 2024 року на території Великописарівської громади була утворена військова адміністрація. Чи принесло це якісь позитивні зміни для мешканців громади? Як будуть розподілені функції та обовʼязки між військовою та селищною адміністраціями?
Воєнкори Кордон.Медіа повернулися із Великої Писарівки, щоб знайти відповіді на ці питання, а також показати, якою наразі є ситуація у громаді. За словами місцевих, ворожі обстріли не припиняються, росіяни продовжують бити з артилерії, мінометів, FPV-дронами та скидати КАБи.
Та попри це в селищі кількість людей лише збільшується, а охочих на евакуацію все менше. У день зйомки люди до евакуаційного автобусу не зʼявилися зовсім.
Подробиці дивіться у нашому новому відео.
«Ми виїжджали до Харкова, але там ще страшніше, ніж у нас. Тож ми через 3 тижні вже й приїхали додому», – розповідає пані Віра, місцева мешканка.
Жінка говорить, що людей тут підтримують: щомісяця видають гуманітарну допомогу, балони з газом, а також гроші. Тепер ось подала заяву на отримання безкоштовних дров.
Евакуаційний автобус сюди їздить не щодня, і сьогодні мав бути такий рейс, але охочих людей на евакуацію не виявилось, тож його скасували.
Також тут є автобус, що здійснює нерегулярні перевезення до Охтирки, і ось там уже більше людей, які їздять до міста.
Сергій, водій автобуса, говорить, що кожного ранку на рейс збирається багато бажаючих, бо їздять і на роботу, і в лікарню, і в держустанови тощо. Зазвичай за день роблять два рейси.
Евакуюватися з громади можна у будь-який день, для цього щодня надають спеціальний транспорт, говорить голова Великописарівської громади Людмила Бірюкова.
«На жаль, люди нехтують своєю безпекою і на евакуацію не з’являються, вони мотивують тим, що у них є особистий транспорт, і в разі небезпеки вони можуть ним скористатися в будь-який момент», – розповідає пані Людмила.
Днями евакуювали трьох людей, усі – мешканці Великої Писарівки.
Голова громади говорить, що наразі у селах прикордонної п’ятикілометрової зони залишається майже 150 жителів, і вони не мають можливості самостійно дістатися до Великої Писарівки.
«Періодично ми їдемо туди евакуаційним транспортом, ідемо з двору у двір, це я, військові і староста, запрошуємо сідати в евакуаційний автобус, щоб виїхати», – розповідає Людмила Бірюкова.
Людям, які попри все залишаються вдома, надають гуманітарну допомогу, отриману від донорів, у вигляді продуктів харчування. Зараз, говорить очільниця громади, збирають документи, щоб люди мали можливість отримати також і фінансову допомогу від Червоного хреста на придбання теплого одягу та палива на зиму.
«Ми вже зібрали документи від 395 домогосподарств, і зараз процес ще триває, бо маємо квоту – 500 дворів», – говорить пані Людмила.
Місцевий мешканець Анатолій розповідає, що обстрілюють громаду щодня, часто виникають пожежі. Попри невпевненість у тому, що буде завтра, люди все ж таки вірять у краще. Багато хто з тих, хто виїхав, повертаються додому.
«Тягне людей додому все одно… Та й городи ж, картопля – треба копати», – говорить Анатолій.
Школу у Великій Писарівці росіяни розбили у березні 2024 року КАБами. Навпроти основного корпусу – будівля для початкових класів, яку місцеві називають «старою школою».
У ніч на 1 вересня росіяни ударили по селищу з артилерії та FPV-дронами, і тут були такі масштабні пожежі, які продовжувались аж до ранку наступного дня. Одна з них поширилася на ось цю стару школу, і тут вигоріло все зсередини і велика площа навколо.
Старенька пані Ганна, мешканка Великої Писарівки, розповідає, що в її хату прилітало вже двічі: перший раз у будинку зірвало дах, а другий раз вдарило так, що повиривало усі вікна.
«А я була в кухні, тож мене як кинуло додолу, і хтозна, що там було… Тяжко дуже, неможливо просто, щодня б’ють, але ж треба жити…», – розповідає жінка.
Вона жаліється, що зараз погіршилося здоров’я, тож син привіз її до місцевої лікарні, куди періодично приїжджають і ведуть прийом спеціалісти.
Наразі лікарі базуються у селі Рябина Кириківської громади, а до Великої Писарівки роблять амбулаторні виїзди двічі на тиждень, по вівторках та четвергах. Приймають пацієнтів, роблять аналізи, розповідає лікар-терапевт Віктор Статівка.
На початку серпня Сумська ОВА оголосила про створення ще двох військових адміністрацій в області – Великописарівської та Середино-Будської.
Згодом президент Володимир Зеленський підписав указ про створення Великописарівської військової адміністрації, а її очільником призначили Сергія Беспалька.
Кордон.Медіа звернулися за коментарем до новоствореної адміністрації щодо того, яким буде фінансування у працівників, які повноваження і обов’язки, але відповіді не отримали. Нам пояснили це тим, що наразі зарано говорити про щось таке.
Ми поспілкувалися з головою Великописарівської громади Людмилою Бірюковою та начальником Охтирської РДА Павлом Роженком на тему того, які функції і як саме будуть розподілені між військовою адміністрацією та селищною радою.
Людмила Бірюкова говорить, що у селищній раді також намагалися з’ясувати щось конкретне щодо розподілу повноважень і обов’язків, проте наразі жодних коментарів чи документів не отримали.
«Читаючи законодавство про створення військових адміністрацій, ми бачимо статтю 10, якою Верховна Рада може забрати повноваження органів місцевого самоврядування, і бачимо статтю 15, яка читається разом із статтею 10-ю. Тому я розумію для себе так, що зараз військова адміністрація, створена на території Великописарівської громади, перебирає на себе делеговані повноваження, які були нам надані Законом України про місцеве самоврядування», – говорить пані Людмила.
За її словами, це повноваження, що стосуються освіти, медицини, житлово-комунального господарства, оборони і мобілізації тощо.
У той же час евакуація місцевого населення залишається обов’язком селищної ради, говорить пані Людмила, тож вони продовжать опікуватися цим питанням, так само, як і іншими питаннями життєдіяльності громади.
«Ми не можемо собі дозволити залишити жителів у гуманітарній небезпеці чи у військовій, ми будемо робити свою роботу так же добре, як ми робили її до цього», – запевняє очільниця громади.
Рішення про необхідність створення військової адміністрації ухвалює відповідне військове командування за поданням обласної військової адміністрації, розповів голова Охтирської РВА Павло Роженко.
«Необхідність створення військової адміністрації у Великій Писарівці була, перш за все, тому, що територія громади перебуває в зоні активних бойових дій. По-друге, – з метою прийняття правильних швидких рішень для допомоги цивільному населенню, Збройним Силам, які виконують поставлені задачі на території Великописарівської громади», – говорить Павло Роженко.
На питання, як будуть розподілені функції і обов’язки між селищною радою і військовою адміністрацією, Павло Роженко відповів, що військова адміністрація отримає такі повноваження:
«Перш за все, це повноваження в галузі бюджету, друге – це допомога Збройним Силам і координація їх діяльності на території Великописарівської громади. Третє – це допомога цивільним. Четверте – це питання відновлення території Великописарівської громади, евакуація, забезпечення фортифікації тощо».
Наразі триває процес її утворення та передачі повноважень від Великописарівської селищної ради до військової адміністрації, говорить очільник Охтирської РВА.
Якою буде команда, скільки там буде людей і звідки фінансування?
Штат військової адміністрації затверджується головою Сумської обласної військової адміністрації.
Фінансуватися вони будуть, як виписано в законі про правовий режим воєнного стану, за рахунок коштів сільського бюджету, говорить Павло Роженко.
Тобто, якщо частина повноважень буде забрана у селищної ради, вона ляже на військову адміністрацію, але вони виконують одну задачу.
На сьогоднішній день триває процес реєстрації юридичної особи, юридичних відносин, а також пошук приміщення, в якому би розмістилися і селищна рада, й адміністрація.
«Моя позиція як керівника району сьогодні така: вони повинні працювати спільно, йти рука об руку, аби рішення приймались миттєво, чітко і конкретно», – заявляє Павло Роженко.
Він говорить, що Сергій Безпалько, призначений керівником Великописарівської військової адміністрації, – військовий у відставці, тобто має досвід взаємодії з військовими, із волонтерами, і що це буде на користь Великописарівській громаді, а також Охтирщині й Сумщині.
Дивіться також:
«Сидимо без світла та під обстрілами»: як у Великій Писарівці відновлюється торгівля?
«Городи посадили і тікаємо, бо ще стріляють»: у Великописарівську громаду повертаються жителі
Що лишилося від Великої Писарівки: репортаж із селища, по якому росіяни випустили майже 200 авіабомб
«Це моя душа»: як майстерня подарунків із Великої Писарівки стала символом незламності