НОВИНИ

Модульні сховища у Сумах стали прихистком для безхатьків. Як реально використовують укриття у місті?

Олеся Боровик

20 Гру 2024

Скопіювати посилання

На другий рік повномасштабного вторгнення у Сумах почали з‘являтися перші модульні укриття. Минулого тижня встановили чотири сховища поблизу торговельних центрів. Коштує кожне трохи більше ніж мільйон гривень.

Куплені ці укриття за кошти польського гранту. Чи користуються ними сумчани під час повітряних тривог, перевірили журналісти Кордон.Медіа.

Одне зі сховищ розташоване біля торгового центру «Мануфактура». Заходимо, дивимося, що тут всередині. Світло є.

Це укриття є набагато більшим, ніж ті, які були встановлені в місті раніше. Фактично це такі окремі блоки, скріплені між собою величезними болтами.

Модульні укриття

Тут є розетки, їх ми нарахували шість штук, а також три вмикачі світла. Є лавки, куди можна сісти і перечекати повітряну тривогу. Але, зважаючи на те, що повітряна тривога в Сумах може тривати більше доби, то навряд чи хтось здатен весь час тут висидіти.

Втім, видно, що в укритті вже були люди: розсипані якісь горішки, але поки що більш-менш чистенько, тому що відкрили це укриття лише тиждень тому. Є ще один вхід-вихід – це такі ж самі двері з іншого боку.

Укриття в Сумах біля Мануфактури

Сумчани, яких наша знімальна група зустріла неподалік, говорять, що укриттями жодного разу не користувалися, натомість переконані, що їх використовують молоді люди не за призначенням.

Ще одне таке укриття встановлене біля торгового центру «Лавина». Зовні воно виглядає так само, як те, що біля «Мануфактури». Світла, на жаль, тут немає, тому що у цьому мікрорайоні зараз саме черга на відключення.

Укриття в Сумах біля Лавини

Воно також потрійне, складається з трьох окремих скріплених між собою блоків і може за потреби вмістити близько 30-50 людей. Тут теж доволі чисто, є розетки, лавки для сидіння, два відчинені виходи.

Укриття біля Лавини в Сумах

Укриття біля Центрального ринку в Сумах відкрите, туди можна безперешкодно потрапити. Щоправда, влітку тут жили безхатьки, тож всередині досі стоїть сильний запах, і взагалі з чистотою тут якось не склалося.

Укриття біля Центрального ринку в Сумах

Сумчанка, у якої ми запитали, чи користується вона укриттям, відповіла, що влітку якось до нього заглянула, але швидко вийшла, бо зрозуміла, що приміщення деякі люди використовують не за призначенням, а в якості туалету:

«Ну, як так можна?.. Але я ще скажу, що, якби поряд були встановлені хоча б біотуалети, то, можливо, такого б і не було».

В укритті біля Центрального ринку в Сумах брудно

Періодично в цих укриттях ночують безхатьки, тому санітарний стан сховищ не найкращий. Прибирати тут має комунальне підприємство, кажуть у міськраді.

«Проблема така є. Після того, як їх (сховища – ред.) встановили, був укладений договір із КП «Зеленбуд», яке зобов’язане прибирати там двічі на тиждень і здійснювати обслуговування цих мобільних укриттів. Але наразі стан укриттів просто жахливий», – говорить Віталій Дейниченко, начальник управління муніципальної безпеки Сумської міськради.

Віталій Дейниченко

Посадовець говорить, що міськрада постійно звертається з цього приводу до поліції, щоб поліцейські наряди постійно відвідували і контролювали стан цих укриттів:

«Це не повноваження органів місцевого самоврядування – ганяти там безхатьків. Я вважаю, що це правоохоронна діяльність, і це повинні робити поліцейські – забезпечувати безпечне перебування громадян у цих місцях».

Пан Віталій запевнив Кордон.Медіа, що це питання не залишиться поза увагою Сумської міськради.

«Але ж і я прошу, оскільки ви – ЗМІ, теж звертатися до людей, нагадувати, що укриття фактично зроблені для них, для їхньої безпеки. І ми розуміємо, що, коли будуть прильоти, то туди наб’ється не 20 чоловік, а 50, так же? І ті самі люди, які, може, це і творили…», – додав він.

Ще чотири модульних укриття, але вже ось таких невеличких, розташовані в місті біля багатолюдних місць. Одне з них – біля Сервісного центру.

Укриття в Сумах біля Сервісного центру

Зараз якраз повітряна тривога. Укриття відкрите, але нікого всередині немає, хоча біля Сервісного центру люди є.

«З 5.00 до 8.30 ми були в укритті, і дуже вдячні. Світло є, провітрювання є, зарядка є. Дуже вдячні», – говорить одна з жінок.

Навіть ті люди, що не ховаються, а під час повітряної тривоги перебувають просто неба, зазначають, що укриття у місцях великого скупчення людей (ринок, торговельні центри, вокзали тощо) у місті потрібні.

«Наразі в Сумах їх вже встановлено 16 штук, і ще на три вже надані дозволи», – говорить Віталій Дейниченко.

5 захисних споруд до міста завезла мережа магазинів «Аврора»  – це була така вимога поставити біля своїх магазинів укриття для людей.

Три укриття встановлені у співпраці з Nova Ukraine, Одеса. Наразі одне стоїть в дитячому парку “Казка”, бо там взагалі ніде сховатися. Одне – на вулиці Кондратьєва, і ще одне – біля автовокзалу, повідомив Віталій Дейниченко.

«Ще 7 штук вони нам безкоштовно нададуть для потреб нашої громади», – додав він.

Начальник управління муніципальної безпеки Сумської міськради повідомив, що Сумська міська громада виграла польський грант на придбання і встановлення укриттів. Тож чотири великі укриття були встановлені саме за кошти цього гранту, а це – 5,5 млн грн.

«Наразі, я знаю, там ще є зекономлені кошти, і вони хотіли ще докупити одне укриття», – сказав пан Віталій.

Укриття біля ТЦ Мост в Сумах

В укритті біля торгового центру «Мост» наша знімальна група теж не побачила людей. На відміну від інших сховищ, тут другий вхід-вихід був зачинений на замок.

Вхід в укриття зачинений на замок

Пані Валерія, продавчиня одного з магазинів, розташованих неподалік, розповідає, що під час повітряної тривоги до укриття все ж таки заходять.

Продавчиня в одному з сцумських магазинів

Люди на вулицях міста, які під час повітряної тривоги не перебувають в укриттях, втім зазначають, що такі споруди в місті потрібні, і добре, що вони встановлені, адже ситуації у прикордонному місті можуть бути різними, і, наприклад, почувши, що поруч летить шахед і по ньому йде робота МВГ, вони обов’язково ховалися б.

За час повномасштабного вторгнення міська рада встановила у місті 8 укриттів у багатолюдних місцях. Разом вони одночасно можуть вмістити близько 250 людей. Тобто укриття розраховане на одного сумчанина з тисячі.

Ще 8 поставили благодійники власним коштом, але глобально на безпекову ситуацію в місті така кількість мало вплине, – це визнають і в міській раді.

«Найгірша ситуація – в районі вулиці Героїв Крут. Там тільки в садочку №9 є укриття. Це проблемне питання, бо там же ж намивна територія, піски, і тому побудова глибоких сховищ взагалі заборонена, там навіть у будинках немає повноцінних підвалів», – каже Віталій Дейниченко.

Чиновник зазначає, що у міськраді опрацьовують це питання: визначені дві земельні ділянки (на вулиці Сірка, 11, а також Матюшенка, 47 у Курському мікрорайоні) для того, щоб побудувати споруди подвійного призначення – підземний паркінг і укриття:

«Фактично це дало б змогу укривати 8300 людей в одному паркінгу».

Йдеться саме про ті райони міста, де є найбільші проблеми з укриттями. Але наразі кошти на проєктно-кошторисну документацію ще не виділялись.

«Мені дуже подобається практика, Верхньої Сироватки, Юнаківки тощо: там будують укриття з контейнерів. Кажуть, що вони витримують прямі попадання артилерії, дронів, а коштує біля 3 млн грн», – говорить Віталій Дейниченко.

Посадовець переконаний, що це було б простіше і швидше для міста, до того ж дозволило б побудувати кілька невеличких укриттів у найбільш потрібних місцях:

«Там, де не можна робити їх глибокими, як-от у 12-му мікрорайоні, їх можна робити напівзаглибленими. Вирили наполовину, зверху нагорнули землю. Це так само якісно було б, так же ж воно людей би захищало, але це було б набагато дешевше».

Також, як дізналися Кордон.Медіа під час зйомок, у Сумській громаді нині будують 4 протирадіаційні укриття. Коштує одне 100 млн грн і вміщає 500 людей, але проти ракет вони безсилі.

Читайте також:

У Сумах встановили нові модульні укриття

Притулок для безхатьків чи захист від уламків: хто відповідає за порядок у модульних укриттях Сум?

Житло за 30 км від росії: чи є попит на нерухомість у Сумах?

Ворог знищує енергосистему: чому насправді немає світла на Сумщині?

Про нас
Медіа про Сумщину: ми показуємо сьогодні те, що завтра стане історією

Ми – медіа про людей і території, що знаходяться на межі цивілізації