НОВИНИ

Сумську тероборону знищують на Лиманському напрямку: що відбувається на фронті?

Альона Яцина

Альона Яцина

12 Лис 2024

Скопіювати посилання

155-й батальйон Сумської тероборони 117-ї бригади майже повністю знищили на Лиманському напрямку.

Через загострення ситуації на фронті у вересні 2024 року в строю залишилося лише кілька бійців. У батальйоні пояснили, що причиною цього стала відсутність необхідної підтримки від 63-ї окремої механізованої бригади, яка мала її надати.

Тепер тих, хто залишився у 155-му батальйоні, планують перевести під командування цієї бригади. Проте командування прямо попереджає, що на нових бійців чекатимуть завдання, з яких вони можуть не повернутися живими.

З таким ставленням бійці 155-ї бригади відмовляються переходити у цей підрозділ. А їх чисельні звернення не чують, тому ця історія має зʼявитися в публічному просторі.

Більше подробиць – у відео.

Бійці 155-го батальйону – це, по суті, добровольці, які стали на захист свого рідного міста Суми і держави Україна у лютому 2022 року. З перших годин і днів вони зі зброєю в руках захистили Сумщину від навали ворога.

Далі – 2,5 роки бойової роботи на різних ділянках фронту. Із квітня 2024 року бійці займають нульову лінію оборони на Лиманському напрямку. Наразі цей батальйон складається із чотирьох стрілецьких рот, тобто це – виключно піхота.

155-й батальйон 117-ї бригади ТРО

З вересня цього року ситуація на напрямку загострилася: ворог почав активні штурмові дії. Наш 155-й батальйон за півтора місяці фактично знищили.

Бійці батальйону кажуть: працювали без належної контрбатарейної підтримки, без засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), а також без належної організованої евакуації поранених і загиблих бійців.

Усе це мала би забезпечувати 63-тя окрема механізована бригада. Але цього, як стверджують бійці 155-го батальйону, зроблено не було. Як не було і жодної підтримки, окрім наказу триматися.

І наші воїни трималися. Тримали оборону до останньої людини. Але наразі бійці в піхоті закінчилися: частина з них – у госпіталях і потребують відновлення, інші загинули.

Чому так склалися обставини і що наразі чекає на кількох бійців батальйону, що залишилися в строю?

Наразі є ймовірне рішення про переведення бійців 155-го батальйону під керівництво 63-ї бригади, де бійці відмовляються бути через ставлення керівництва цієї бригади і командирів до особового складу.

Є проблеми, про які під час війни в медіа не говорять, але – не цього разу.

«Чуєш, пане командір роти, я тобі що – х*йово щось пояснив? Чи ти зараз хочеш зустрітися, переговорити? Це командир 107-го батальйону до тебе звертається, кому ти переданий, бл*дь, с*ка! Очолиш групу нах**, підеш, позицію займеш», – саме так, зверхнім тоном, нецензурною лайкою командир 107-го батальйону 63-ї бригади віддає накази командирам рот 155-го батальйону.

Погрози та обіцянки цілеспрямовано знищити особовий склад не викликають довіри до можливого нового керівництва.

«Я людей на м’ясо віддавати не буду. У мене в роті залишилось ходячих шість людей, а решта – всі в лікарні, трьохсоті, важкі трьохсоті», – говорить Олександр Бондар, командир роти вогневої підтримки 155-го батальйону ТрО.

Командир роти вогневої підтримки 155-го батальйону ТрО

«У нашій роті на сьогоднішній день залишилось 7 чоловік, четверо з них – обмежено придатні, тобто, фактично залишилося троє», – розповідає Віктор Іванько, командир першої стрілецької роти 155-го батальйону ТРО 117-ї бригади.

Воєнкори Кордон.Медіа вирушили на Донеччину, аби тут, безпосередньо на Лиманському напрямку, де перебуває 155-й батальйон, поспілкуватися з хлопцями.

Сумська тероборона - герої

«Ми приїхали сюди за наказом на Лиманський напрямок. Тут ми побачили дещо іншу картину – як командування більшого підрозділу недбало, не по-людськи ставиться до своїх підлеглих. Ми все це чули по раціях, по перехватах, бачили на стрімах», – говорить  Дмитро, старший солдат 155 батальйону 117 бригади ТРО.

Результати такого командування, кажуть бійці, вони відчули на собі, коли просили прикривати їх далекобійною артилерією, якої самі не мали.

“Підрозділи ТРО – це піхота, і максимально, що вони мають на озброєнні, – це міномети, а вони в принципі не можуть подавити вогнем дальню батарею”, – говорить Олександр, головний сержант 155-го батальйону 117-ї бригади ТРО.

Боєць 155-го батальйону 117-ї бригади ТРО

«Загострення почалось десь з вересня, і потім вони (росіяни – ред.) почали знищувати за день по позиції. Могло прилетіть 50 FPV-дронів, ну і так само артилерією били по кілька годин», – розповідає Олександр Бондар.

Сумські тероборонівці

«Все було добре, але потім нам почали нарізати більше задач, більше, більше… Особового складу не збільшувалось, він тільки вибував, а задач більше, тож всі були виснажені. Але хлопці стояли, скільки могли», – говорить Вʼячеслав Гнідець, командир другої стрілецької роти 155-го батальйону 117-ї бригади ТрО.

командир другої стрілецької роти 155-го батальйону 117-ї бригади ТрО

І таке ставлення до особового складу розповсюджується не тільки на 155-й батальйон, говорять бійці. За словами наших захисників, так само командування 63-ї бригади ставиться навіть до своїх військовослужбовців.

«Туди було нікому заступати – людей зовсім не залишилося, зовсім. Ми просили, кричали про допомогу – допоможіть нам живою силою, артою, – ну, подавіть цей вогонь, і в нас все вийде! Ми далі будемо стояти на цих позиціях, тримати рубіж, тримати оборону.  Але цього ніхто зовсім не зробив», – розповідає Олексій Панасенко, т.в.о. командира третьої стрілецької роти.

командир третьої стрілецької роти 117-ї бригади ТРО

«Хлопці наші тримались до останнього, а зараз вже не залишилось нікого. Вибачте, не можу стримати сліз, – з болем говорить Валерій, штаб-сержант 155 батальйону 117 бригади ТРО, – просто дуже боляче через таке ставлення наших командирів до бійців і військової служби».

Сумську тероборону знищують на Лиманському напрямку

Після півторамісячних боїв людей, які можуть продовжувати вести бойові дії, у 155-му батальйоні фактично не залишилось. Поповнень особового складу, говорять командири, упродовж цього часу не відбувалося.

А ставлення до людей командира 107-го батальйону 63-ї бригади можна уявити, слухаючи, як він спілкується з підлеглими: тон повідомлення, яке складається майже виключно з нецензурної лайки, – зверхній і відверто хамовитий.

У такій ситуації, що склалася, особовий склад на чолі з командуванням 155-го батальйону аргументовано відмовляється переходити під керівництво 63-ї окремої механізованої бригади.

«Командування 107-ї все рівно намагалося загнати нас на позиції, які повністю знищені ворожою артою, скидами FPV-дронів, запальними сумішами тощо. Усе по позиціях летіло, ми їх просили закрити, хоча б частково, небо, бо нам буде набагато легше», – каже Олексій Панасенко.

Сумську тероборону знищують

Але контрбатарейної боротьби, за словами бійця, проти ворожої арти зовсім не було.

«У мене таке відчуття, що робили це цілеспрямовано, щоб нас убили всіх там, вибили звідтіля, а потім нас щоб звинуватити в тому, що ми покинули бойові позиції», – додає Олексій.

Військовий говорить, що без наказу командування бійці жодного разу не полишили жодної з позицій, хоча вони були практично повністю вже знищені.

До того ж їм не допомагали, як було обіцяно, з евакуацією поранених:

«У нас 300-ті виносили 200-х, щоб ви розуміли… У них є броня, на якій вони собі проводять евакуацію. А там же небо постійно «брудне» – FPV летять, на всі машини ведеться полювання. У нас так люди каліками залишилися – їм ампутували кому руку, кому ногу, хто взагалі 200-й… Все через те, що ми це робили без броні, яку нам обіцяли для цього, самі все робили…», – розповідає Олексій Панасенко.

Яке ж рішення, на думку бійців, було би прийнятним для них у цій ситуації?

Сумські бійці на Лиманському напрямку

«Для початку – вивести на комплектування, щоб особовий склад покращив свій морально-психологічний стан, підправив здоров’я, щоб далі можна було захищати нашу країну», – говорить Олександр Бондар.

Люди вимагають вивести особовий склад батальйону на відновлення – фізичне й психологічне, а потім – обов’язково поповнити його. Пораненим, які наразі перебувають в медичних закладах, дати час і можливість на одужання, щоб вони могли виконувати бойові завдання.

«Якщо вони хочуть нас у чомусь звинуватити, то нехай звинувачують. Хлопці категорично всі до єдиного із третьої стрілецької роти відмовляються переходити під командування таких людей, тому що вони знають, що вони потенційно 200-ті, їх навіть ніхто не забере з поля бою, і справа в тому, що вони залишаться 500-ми, сім’ї їх будуть чекати все життя, ніхто нічого не зробить», – переконаний Олексій Панасенко.

Бійці кажуть, що зробили все можливе для розв’язання ситуації, що склалася.

Вихід проблеми у медійний простір є останнім кроком, останньою можливістю змінити ситуацію на краще і зберегти життя тих, хто захищає нас.

Кордон.Медіа надіслали офіційні запити до командування 117-ї та 63-ї бригад, а також до вищого командування Сил оборони України, тож будемо слідкувати за ситуацією.

Читайте також:

«Штурмуємо та беремо в полон»: військові 22-ї механізованої бригади на Курському напрямку

«На одну нашу міну – десяток ворожих»: як працюють на бойових позиціях мінометники 117-ї бригади ТРО

Хто захищає Суми від атак російських «Шахедів»?

Медіа про Сумщину: показуємо сьогодні те, що завтра стане історією

Медіа про людей і території на межі цивілізації