Під обстрілами і новими викликами: як підприємці з прикордонної Сумщини рятують сімейний бізнес
Постійні обстріли прикордонних сіл на Сумщині стали для місцевих підприємців випробуванням не лише на витривалість, а й на здатність зберегти свою справу.
Родина з Юнаківки, яка роками розвивала сімейний бізнес у прикордонних селах, втратила все, коли російські обстріли перетворили їхні магазини на руїни. Щоб вижити та зберегти бізнес, вони переїхали до Сум, і тепер змушені починати все спочатку.
Проте на новому місці підприємці зіткнулися з іншим видом труднощів: зниженим попитом і необхідністю реорганізувати бізнес. Тепер, у новому форматі, їм доводиться боротися за клієнтів і пристосовуватися до реалій міста.
Про нове життя для сімейного бізнесу родини з Юнаківки та про виклики для підприємців з прикордоння в умовах війни читайте далі у матеріалі Кордон.Медіа.
До серпня цього року подружжя володіло мережею з трьох магазинів: два були в Юнаківці та один – у Басівці. У них продавали продукти та побутову хімію, обслуговуючи місцевих жителів, які часто потребували цих товарів через обмеженість постачання.
Проте ситуація на прикордонні стрімко погіршувалася. Постійні обстріли завдавали збитків, а безпосередня загроза життю працівників стала останньою краплею. Під час одного з обстрілів працівниці магазину в Юнаківці отримали мінно-вибухові травми прямо на робочому місці. Це змусило підприємців прийняти складне, але єдино можливе рішення, – закрити магазини і виїхати до більш безпечного місця.
Усі залишки товару та обладнання вони перевезли власними вантажними автомобілями до Сум, куди також переїхала частина їхніх працівників, які вирішили продовжувати роботу разом з ними. У Сумах подружжя відкрило один магазин у новому для себе форматі міні-маркету. Замість традиційного обслуговування через прилавок вони облаштували касову зону, що потребувало додаткових зусиль та навчання.
Переїзд до Сум не пройшов без труднощів. У прикордонних селах попит в магазинах був стабільним. Місцеві жителі завжди знали, куди звертатися за необхідним. Однак у Сумах все інакше: конкуренція вища, а місцеві жителі мають більший вибір серед мережевих супермаркетів.
«Попит, звичайно, значно менший, ніж був у Юнаківці та Басівці, і це сильно впливає на обсяг продажів», – каже підприємниця Ірина.
Проте родина не втрачає надії. Вони розглядають цей переїзд як тимчасове вимушене рішення і сподіваються, що зможуть повернутися до рідних сіл, коли ситуація стабілізується.
«Ми віримо, що одного дня зможемо знову працювати в Юнаківці та Басівці», – говорить жінка.
Ірина з родиною радить іншим підприємцям не здаватися та не чекати, поки приліт зруйнує їхній бізнес.
«Не можна сидіти й чекати, коли небезпека досягне твого порогу. Треба шукати можливості в інших містах або навіть змінювати сферу діяльності, вдосконалюватися й не боятися ризикувати», – ділиться підприємниця.
На її думку, головне – бути готовим до швидких змін, адже вони можуть принести нові можливості навіть у найскладніші часи.
Текст: Юлія Лазоренко
Читайте також:
Дім під обстрілами: як прийомна родина з Річок рятувалася від війни
«Яке було красиве у нас село, а тепер там руїни…»: як живуть люди у прикордонному Миропіллі
Життя та медицина під обстрілами: як лікарі та мешканці Білопілля тримаються на межі можливого
«Це моя душа»: як майстерня подарунків із Великої Писарівки стала символом незламності